02.10.2023

Bank Pekao S.A. będzie wspierał koreańskie inwestycje w Polsce

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Polska staje się strategiczną "bramą" dla Korei Południowej w dostępie do rynków Unii Europejskiej, a Bank Pekao wykazuje zainteresowanie aktywnym udziałem w finansowaniu tego procesu. Takie deklaracje padły podczas wystąpienia Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa zarządu Banku Pekao S.A. odpowiedzialnego za obszar Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej, podczas Forum Koreańsko-Polskiego w ramach tegorocznej edycji Krynica Forum.

Obecnie już ponad 600 koreańskich firm zainwestowało w Polsce, a na rynku koreańskim funkcjonuje ponad 60 polskich przedsiębiorstw. Co więcej, spośród dziesięciu największych inwestycji pod względem kapitału zainwestowanego w Polsce w okresie 2000-2022, aż sześć pochodzi z Korei Południowej. Wartość wymiany handlowej między Polską a Koreą osiągnęła w 2022 roku poziom 9 miliardów USD.

W ramach panelu dyskusyjnego podczas Forum Koreańsko-Polskiego, wzięli udział Jerzy Kwieciński, Zenon Kosiniak-Kamysz oraz przedstawiciele strony koreańskiej, Kim Hyun Cheol z Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji KOTRA oraz Shin Hyong Soo z LS Cable & System.

Podczas swojego wystąpienia, prezes Jerzy Kwieciński zaznaczył, że stosunki między Polską a Koreą rozwijają się wyjątkowo dobrze i obecnie wchodzą w nową fazę rozwoju. W tym kontekście kluczowe jest wsparcie finansowe handlu oraz finansowanie inwestycji. Dlatego też Bank Pekao S.A. podpisał umowę o współpracy w dziedzinie bankowości korporacyjnej dla firm działających w tych krajach z największym bankiem Korei, KB Kookmin Bank.

Prezes Kwieciński podkreślił, że nowa współpraca ma na celu obsługę kluczowych klientów banków koreańskich w Polsce, co będzie realizowane przez specjalnie utworzoną jednostkę w Banku Pekao S.A. Bank ten jest postrzegany jako jeden z czołowych graczy w zakresie bankowości korporacyjnej w Polsce i w regionie, szczególnie jeśli chodzi o finansowanie handlu oraz inwestycji zagranicznych.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że w oczach partnerów z Azji, Polska ma wiele atutów, takich jak rozmiar gospodarki oraz strategiczne położenie w sercu Europy. Dodatkowo, poprawa infrastruktury drogowej oraz bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską a Koreą stanowią ważne czynniki sprzyjające rozwojowi współpracy między obydwoma krajami.

Forum Krynica 2023, które odbyło się w dniach 13-15 września, zgromadziło tysiące gości z kraju i zagranicy, a także licznych prelegentów. Tematyka dyskusji koncentrowała się na kluczowych wyzwaniach stojących przed Polską i Europą w dzisiejszym świecie, przyciągając liderów polityki, biznesu, samorządu oraz wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki.

Komentarze (0)