Województwo lubuskie leży na zachodzie naszego kraju. Sąsiaduje z województwami: zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim oraz Niemcami, którzy nierzadko sami doceniają walory tego obszaru i przyjeżdżają zwiedzać okoliczne zabytki lub odpocząć nad jednym z wielu pięknych jezior. Gdzie warto pojechać? Lubniewice Piękne miasteczko położone pośród 3 jezior: Lubniewsko, Krajnik i Lubiąż, z czego właśnie to ostatnie […]
Województwo lubuskie leży na zachodzie naszego kraju. Sąsiaduje z województwami: zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim oraz Niemcami, którzy nierzadko sami doceniają walory tego obszaru i przyjeżdżają zwiedzać okoliczne zabytki lub odpocząć nad jednym z wielu pięknych jezior.
Gdzie warto pojechać?
Lubniewice
Autor: Grzegorz Walkowski
Piękne miasteczko położone pośród 3 jezior: Lubniewsko, Krajnik i Lubiąż, z czego właśnie to ostatnie skupia nad swoimi brzegami ogrom ośrodków wypoczynkowych i atrakcji. Turyści, którzy się tam wybiorą prawie zawsze są zgodni, jest w tym miejscu coś wyjątkowego co urzeka i zachęca do kolejnych przyjazdów. Sam plan przestrzenny miejscowości jest dość niespotykany, wąskie starodawne uliczki, piękny stary rynek i zabudowa skupiona wokół jezior.
Mówiąc o Lubniewicach nie sposób zapomnieć o słynnym Parku Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej, słynnej seksuolog, która właśnie w Lubniewicach przeżył swoją miłosną historię. Znajduje się on w zachodniej części miasteczka, nad brzegiem jeziora. Zakochani mogą przejść się mostkiem miłości, zawiesić na nim kłódkę symbolizującą uczucie, a kawałek dalej odpocząć na ławeczce miłości.
Ponadto w miejscowości wytyczono mnóstwo szlaków turystycznych, zarówno rowerowych i pieszych o różnych stopniach trudności.
Geopark “Łuk Mużakowa”
Na obszarze Łęknicy, rozciągającej się wokół moreny czołowej o długości 40 km i szerokości 3-5 km, można odkryć Geopark „Łuk Mużakowa”. To niezwykła formacja geologiczna, powstała w czasach zlodowacenia środkowopolskiego, która obejmuje zarówno polskie, jak i niemieckie terytoria. Od 2011 roku geopark ten jest jedynym w Polsce parkiem należącym do Światowej Sieci Geoparków.
Geopark „Łuk Mużakowa” oferuje niezliczone skarby, w tym 28 różnych geotypów i pomników przyrody, a także 4 parki tematyczne i krajobrazowe, 10 muzeów i izb regionalnych, 6 punktów widokowych oraz 7 ścieżek edukacyjnych i tras pieszych. Jednym z niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić, jest geościeżka „Dawna kopalnia Babina” w Łęknicy. Ta trasa prowadzi przez tereny, gdzie niegdyś wydobywano węgiel brunatny i iły ceramiczne. To magiczne miejsce pełne wyrobisk wypełnionych wodą, które tworzą malownicze, kolorowe jeziorka.
Park Narodowy “Ujście Warty”
Kolejne urokliwe miejsce na naszej liście. Już nie jedna osoba zachwyciła się bogactwem i pięknem dzikiej przyrody na rozlewiskach rzeki Warty. Park powstał w 2001 roku, co czyni go najmłodszym parkiem narodowym w Polsce. Zajmuje obszar nieco mniejszy niż 80km2.
Park rozciąga się na obszarze czterech gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Słońsk i Górzyca. W ramach tego urokliwego miejsca znajduje się pięć malowniczych ścieżek przyrodniczych: „Ptasim Szlakiem”, „Mokradła”, „Olszynki”, „Na dwóch kółkach przez Polder Północny” oraz „Torfianka”. Dla najmłodszych przygotowano fascynujący Przyrodniczy Ogród Zmysłów, gdzie mogą czerpać radość z interaktywnych zadań przyrodniczych. Osoby starsze natomiast mają okazję dołączyć do gry terenowej, która oparta jest na systemie geocachingu, czyli geościeżce „Tropiciel skarbów”. A dla tych, którzy pragną zachwycić się zapierającymi dech w piersiach widokami, dostępne są aż pięć wież widokowych i urokliwa platforma widokowa. Nie można też zapomnieć o dwóch czatowniach obserwacyjnych, które czekają na miłośników przyrody.
Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie
Pomnik Jezusa w Świebodzinie, znany również jako Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, to niezwykła rzeźba, która w pełni oddaje piękno tego miejsca. Powstała w 2010 roku według projektu utalentowanego artysty Mirosława Pateckiego, a jej inspiracją była słynna rzeźba Chrystusa Odkupiciela w brazylijskim Rio de Janeiro. Pomnik góruje na sztucznie usypanym wzniesieniu o imponującej wysokości 16,5 metra. Sam pomnik, osiągający 36 metrów, w tym 33 metry przypadające na postać samego Chrystusa, a pozostałe 3 metry zdobią złocista korona na Jego głowie. Rozpiętość między palcami figury wynosi 24 metry, natomiast każda dłoń ma długość aż 6 metrów.
Na podnóżu rzeźby znajduje się urokliwy taras widokowy, do którego prowadzi malownicza ścieżka wznosząca się na wzniesieniu. Odkąd postawiono tę wspaniałą rzeźbę, Świebodzin może dumnie poszczycić się drugim pod względem wysokości pomnikiem przedstawiającym Jezusa na całym świecie. Obecnie, przy samym pomniku, znajduje się także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które dodatkowo wzbogaca to magiczne miejsce.
Kostrzyn nad Odrą
Największą perłą tego urokliwego miasta są bez wątpienia pozostałości Twierdzy Kostrzyn. Przenoszą nas w czasie do minionych epok, a w szczególności bastion Filip, jeden z trzech, które ostały się do dziś. To właśnie tutaj odkryjemy fascynującą ekspozycję, która ukazuje historię miasta, garnizonu i samego bastionu. Ale to nie wszystko! Przyjrzymy się również pozostałościom zamku i kościoła mariackiego, pięknie zachowanym bramom Chyżańskiej i Berlińskiej oraz malowniczemu rawelinowi August Wilhelm.
Nie sposób zapomnieć również o czterech fortach, które goszczą w okolicach Kostrzyna: Sarbinowo, Żabice, Czarnów oraz niesamowicie dobrze zachowanym Gorgast. To prawdziwy raj dla miłośników historii militarnej i architektury obronnej.
Ale to nie koniec atrakcji! W samym sercu miasta czeka na nas skansen pszczelarski, który przytula około 70 urokliwych uli, oferując prawdziwe wyposażenie pszczelarza. Przekonajcie się sami, jak fascynujący może być świat pszczół i zanurzcie się w niesamowitej atmosferze tego niezwykłego miejsca. Warto również dodać, że to właśnie w Kostrzynie przez wiele lat odbywał się słynny “Przystanek Woodstock”.
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu, wzniesiony około 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, to magiczne miejsce pełne historii i architektury. Otoczony widłami rzek Obra i Paklica, usytuowany na malowniczym pagórku, ten średniowieczny zamek był dawnym grodem warownym z IX wieku. Gotyckie mury obwodowe, pozostałości domu mieszkalnego, cylindryczna wieża i renesansowe partie murów to tylko niektóre z fascynujących elementów, które oczekują na odkrycie. Ruiny zamku, otoczone fosą z wodą, przeniosą Cię w przeszłość. Zamek jest obecnie pod zarządem Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, które dba o jego zachowanie i promocję bogatej historii. Nie zapomnij odwiedzić bastei południowej, gdzie znajdziesz izbę tortur, przypominającą trudne czasy, przez które przeszła ta warownia.
To wszystko i tak tylko mały ułamek tego, co czeka na spragnionych wrażeń turystów w województwie Lubuskim! Już teraz szykujemy dla Was kolejną część artykułu, jeśli masz jakieś ciekawe miejsce, o którym warto napisać – odezwij się na naszych mediach społecznościowych. Postaramy się zawrzeć twoje sugestie w kolejnej odsłonie!
XD