07.06.2024

Coraz większa ilość „złotej algi” w Odrze budzi niepokój

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) wydał alarmujący komunikat dotyczący gwałtownego wzrostu liczebności „złotej algi” w Odrze. W opublikowanej w czwartek informacji zwrócono uwagę, że zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody, co stanowi formę stresu dla „złotej algi”, pobudzając ją do zwiększonej produkcji toksyn.

W komunikacie podano, że w ostatnich dniach liczebność „złotej algi” znacząco wzrosła w różnych miejscach: w Malczycach z 27 mln na 47 mln komórek na litr wody, w Bytomiu Odrzańskim z 27 mln na 42 mln komórek na litr, w Słubicach z 16 mln na 31,5 mln komórek na litr, a w Widuchowej z 3 mln na 20 mln komórek na litr wody. Najwyższą liczebność odnotowano w Łanach, gdzie stwierdzono aż 50 mln komórek na litr wody.

Do tej pory badania laboratoryjne Odry wykazywały obecność śladowych ilości toksyny 'złotej algi’ (prymnezyn) w wodzie. Jednakże obecnie obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody. Stanowi to formę stresu dla 'złotej algi’, która może reagować na niego poprzez produkcję toksyn. To z kolei może przyczynić się do pojawienia się toksycznego zakwitu alg w najbliższej przyszłości

– napisano w komunikacie GIOŚ.

W związku z opadami na południu Polski, w pierwszej dekadzie czerwca Odrą będzie się przemieszczać fala wezbraniowa.

Masy wody dostaną się do zbiorników mających połączenie z rzeką, w ciągu tygodnia inwazyjny glon może się w nich namnożyć. Dlatego służby pozostają w gotowości

– wskazano.

Monitoring Wisły

Na pocieszenie można dodać, że badania monitoringowe Wisły nie wykazały obecności „złotej algi” w tej rzece, co sugeruje, że problem na razie dotyczy głównie Odry i jej zbiorników połączonych. Mimo to, służby pozostają w stanie gotowości, monitorując sytuację na bieżąco, aby zapobiec ewentualnym zagrożeniom związanym z zakwitem toksycznych alg.

Wikipedia

Wszystkie te działania mają na celu ochronę zdrowia publicznego i ekosystemów wodnych przed szkodliwym wpływem toksyn produkowanych przez „złotą algę”. Społeczność lokalna oraz władze powinny być świadome potencjalnych zagrożeń i stosować się do zaleceń wydawanych przez GIOŚ.

Komentarze (1)