19.06.2024

Grupa Granica nawołuje do ukrywania nielegalnych imigrantów przed służbami

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Od ponad dwóch lat, polska granica z Białorusią stała się miejscem intensywnych i niebezpiecznych incydentów związanych z próbami nielegalnego przekraczania granicy przez grupy migrantów. Sytuacja ta jest wynikiem napięć politycznych oraz celowych działań ze strony białoruskiego reżimu, który według wielu obserwatorów, wykorzystuje migrantów jako narzędzie w wojnie hybrydowej przeciwko Polsce i Unii Europejskiej.

Wielu z tych migrantów to osoby pochodzące z krajów o zupełnie odmiennych kręgach kulturowych, często bez odpowiednich dokumentów identyfikacyjnych. Brak możliwości weryfikacji tożsamości oraz pochodzenia tych osób stwarza poważne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Przykładem na to może być tragiczne wydarzenie z ostatnich tygodni, kiedy polski żołnierz został śmiertelnie raniony przez jednego z migrantów. Tego typu incydenty podkreślają ryzyka związane z wpuszczaniem nielegalnych przybyszy do kraju bez wcześniejszej kontroli.

Organizacja nawołująca do pomocy imigrantom

Pomimo licznych argumentów przemawiających za koniecznością zawracania nielegalnych migrantów, w Polsce działają organizacje i grupy, które otwarcie nawołują do udzielania pomocy tym osobom oraz ich przyjmowania. Jedną z takich organizacji jest Grupa Granica, która aktywnie działa na Twitterze i innych platformach społecznościowych. Organizacja ta nie tylko krytykuje działania polskich służb granicznych i wojskowych, ale również zachęca do łamania prawa poprzez ukrywanie informacji o nielegalnych migrantach przed służbami państwowymi.

Grupa Granica w swoich licznych wpisach wzywa obywateli, aby nie informowali policji oraz Straży Granicznej o spotkanych migrantach, lecz kontaktowali się bezpośrednio z nimi. Organizacja obiecuje wówczas zorganizowanie pomocy dla tych osób. Argumentują, że zgłoszenie nielegalnych migrantów służbom skutkuje ich natychmiastowym wywiezieniem poza granice kraju, co według nich jest niehumanitarne. Tego rodzaju działania są jednak szeroko krytykowane przez przeciwników, którzy uważają, że takie postępowanie sprzyja anarchii i dodatkowo komplikuje sytuację na granicy.

Ataki na polskie wojsko i rząd

Oprócz apeli o pomoc dla nielegalnych migrantów, Grupa Granica regularnie publikuje wpisy atakujące żołnierzy Wojska Polskiego oraz stawiające ich działania w negatywnym świetle. Krytyka dotyczy między innymi wywózek migrantów za granicę oraz rzekomego stosowania przemocy wobec tych osób. W swoich postach organizacja oskarża polskie wojsko o nieludzkie traktowanie migrantów.

Grupa Granica nie oszczędza również polskich polityków. Na ich celowniku znalazł się m.in. premier Donald Tusk, którego wizytę na granicy krytykowano za brak spotkania z organizacjami „ratującymi” migrantów, a skupienie się wyłącznie na rozmowach z żołnierzami i Strażą Graniczną.

Wyzwanie dla rządu

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest nie tylko wyzwaniem dla polskiego rządu, ale także tematem gorących debat publicznych. Z jednej strony mamy kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym i suwerennością granic, a z drugiej strony pojawiają się argumenty o humanitarnym traktowaniu migrantów i przestrzeganiu praw człowieka.

Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie tego konfliktu wymaga współpracy na wielu płaszczyznach – zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. W obliczu ciągłych napięć i sporów, zarówno po stronie zwolenników surowej polityki granicznej, jak i obrońców praw człowieka, przyszłość działań na granicy pozostaje niepewna. Politycy i organizacje pozarządowe będą musieli znaleźć wspólny język, aby skutecznie zarządzać tą trudną sytuacją i zapewnić bezpieczeństwo oraz godne traktowanie wszystkich zaangażowanych stron.

Komentarze (3)

 • EJ grazynka pisze:

  no BARDZO DOBRZE NIELEGALNYCH IMIGRANTO I TYCH CO KUPILI WIZE OD PISSU NALEZY WYWIEZC Z KRAJU BO ROZNOSZA HIV ALBO SKACZA PO SAMOCHODACH JAK TEN Z WARSZAWY

 • Prawo pisze:

  Nawolywanie do popelnienia przestepstwa to przestepstwo.

  Kazdy wpis wysylac do prokuratury przez zgloszenie online. Odpowiedzialnych odnalezc i ukarac wiezieniem.

 • Plomien pisze:

  Przecież ta organizacja i pokrewne to sabotażyści .Gdzie jest ABW