09.11.2023

Historia Marszu Niepodległości

Michał Osial
Michał Osial
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Marsz Niepodległości w Warszawie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń patriotycznych w Polsce, obchodzone corocznie 11 listopada w rocznicę odzyskania niepodległości. To manifestacja, która gromadzi tłumy ludzi z różnych środowisk i grup społecznych, dążących do uczczenia polskiej suwerenności i niepodległości. Niemniej jednak, ta impreza stała się również źródłem kontrowersji i podziałów społecznych.

Patriotyczna tradycja i społeczne konflikty

Początki marszu sięgają lat 80. XX wieku, kiedy to młodzi Polacy sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi w kraju. Wówczas to po raz pierwszy pojawiły się manifestacje, które miały na celu uczczenie Święta Niepodległości. Współczesna forma Marszu Niepodległości została zainicjowany przez nacjonalistyczne organizacje polityczne: Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Do 2009 roku Marsz Niepodległości skupiał głównie środowiska nacjonalistyczne.

W 2010 roku narodził się pomysł na organizację jednego, ogólnopolskiego Marszu Niepodległości, który przekraczałby granice miast i stał się wydarzeniem na skalę krajową. Następnie powołano do życia Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, które oficjalnie zaczęło koordynować organizację wydarzenia. Pierwszy Marsz Niepodległości w nowym formacie odbył się w 2011 roku. Była to manifestacja, która spotkała się z sporym zaciekawieniem, ale też wzbudziła duże emocje, zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników, którzy próbowali zablokować Marsz.

Kolejne lata przyniosły kolejne edycje Marszu. W 2012 roku odnotowano przełomową frekwencję, kiedy w pochodzie wzięło udział około stu tysięcy uczestników. W tym samym roku ogłoszono także powstanie Ruchu Narodowego oraz utworzenie Straży Marszu Niepodległości, odpowiedzialnej za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Od tego momentu Marsz Niepodległości stał się regularnym wydarzeniem, przyciągającym setki tysięcy ludzi. Każda edycja marszu miała swoje hasło, zawsze nawiązujące do wartości patriotycznych i niepodległościowych. Jednak nie obyło się bez incydentów, zwłaszcza w 2014 roku, kiedy doszło do starć z policją i zakłóceń podczas manifestacji. Był to czas rządów Platformy Obywatelskiej jawnie wrogiej inicjatywie jaka miała miejsce w Warszawie 11 listopada, dlatego w tym czasie byliśmy świadkami nie tylko konfrontacji uczestników Marszu ze środowiskami lewicy, ale również z policją.  

Kolejne edycje przyciągały kolejne tłumy. Marsz Niepodległości był manifestacją, która zyskała dużą popularność wśród narodowych organizacji i stowarzyszeń. W 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, marsz przyciągnął rekordową frekwencję, szacowaną na 250 tysięcy uczestników. Była to manifestacja, która w szczególny sposób uczciła wielkie wydarzenie w historii Polski. Przez swój rozgłos Marsz Niepodległości stał się obiektem zainteresowania partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość, która próbowała przejąć kontrolę nad jego organizacją. W finalnym rozrachunku jej się to nie udało. 

W 2020 roku wybuchła pandemia COVID-19, co wpłynęło na organizację Marszu. Władze wprowadziły obostrzenia dotyczące zgromadzeń, co spowodowało, że marsz odbył się w nieco zmienionej formie, jak również działania władz Warszawy przyczyniły się do eskalacji napięć jakie towarzyszyły Polakom w czasie pandemii. Niemniej jednak, w 2021 roku Marsz Niepodległości przeszedł bez większych przeszkód i z powodzeniem zgromadził znaczną liczbę uczestników. Otrzymał wtedy status zgromadzenia cyklicznego. Rok 2022 przyniósł pewne zawirowania we władzach stowarzyszenia, przez fakt, że ówczesny prezes Robert Bąkiewicz, mimo wcześniejszych ustaleń nie chciał oddać władzy nad stowarzyszeniem, co skutkowało m.in. tym, że Marsz szedł pod dwoma hasłami. Ostatecznie dzięki batalii sądowej bezprawne działania Roberta Bąkiewicza zostały zakończone i sytuacja prawna w stowarzyszeniu została unormowana.

Spojrzenie na kontrowersje

Mimo że Marsz Niepodległości jest wyrazem patriotyzmu i hołdu dla historii Polski, stał się również źródłem kontrowersji dla niektórych środowisk. Istnieje grupa społeczeństwa, która uważa, że marsz jest narzędziem skrajnej prawicy i nacjonalistycznego ruchu do promowania swoich poglądów, co z czasem spowodowało wystąpienia przeciwników marszu i próby jego blokady.

Kwestie takie jak narodowy radykalizm, nacjonalistyczne hasła i symbole używane podczas marszu, a także sporadyczne incydenty przemocy, sprawiły, że Marsz Niepodległości wzbudza duże emocje w społeczeństwie. Działania przeciwników marszu często sprowadzały się do prób jego blokady lub wywoływania zamieszek. Dlatego też każda edycja marszu stanowi wyzwanie zarówno dla organizatorów, jak i służb porządkowych, które muszą zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i uniknąć starć między różnymi grupami. Warto zauważyć, że Marsz Niepodległości jest symbolem wolności zgromadzeń i prawa do wyrażania swoich przekonań.

Marsz Niepodległości w Warszawie to wydarzenie, które ma głębokie korzenie historyczne i jest ważne dla wielu Polaków jako okazja do uczczenia narodowej niepodległości. Niemniej jednak, pewne środowiska uważają, że jest źródłem kontrowersji, podziałów i konfliktów społecznych. Dlatego warto samemu się przekonać czym jest ta manifestacja patriotyzmu i pojawić się 11 listopada na rondzie Dmowskiego w Warszawie.

Komentarze (0)