19.12.2023

Jak Szymon Hołownia rozegrał polską scenę polityczną a Polska 2050 została 3 siłą w kraju

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Polska 2050, to stosunkowo młoda partia na polskiej scenie politycznej, która błyskawicznie zdobyła uznanie społeczeństwa zajmując trzecie miejsce w Sejmie podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych.

Historia tej formacji sięga głębiej, a źródła jej powstania należy poszukiwać w ruchu obywatelskim, inicjowanym przez Hołownię w grudniu 2019 roku. To właśnie wtedy ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.

Jak to się stało, że Polska 2050 stała się trzecią siłą polityczną w kraju w tak krótkim czasie? Istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do tego sukcesu, zapraszamy do lektury.

Centrowe poglądy jako kluczowy element

Jednym z kluczowych czynników sukcesu Polski 2050 jest fakt, że partia ta wypełniła lukę w polskim spektrum politycznym, dostarczając rzeczywistej opcji o centrowych poglądach. Pomimo wcześniejszych prób, takich jak Nowoczesna, brakowało partii utrzymanej w umiarkowanych wartościach. Twory takie jak Nowoczesna bądź Kukiz15 po czasie zdecydowanie za mocno zmieniały poglądy i zbaczały na lewą bądź prawą stronę politycznej barykady.

Polska 2050 zdecydowanie skoncentrowała się na centrum, co okazało się strzałem w dziesiątkę w kraju, gdzie elektorat poszukiwał umiarkowanego i wyważonego podejścia do spraw politycznych.

Niewykorzystana szansa Konfederacji

Warto również wspomnieć o niewykorzystanej szansie przez Konfederację. Choć rzadko się o tym mówi, pojawiają się głosy sugerujące, że gdyby Konfederacja zdecydowała się na skierowanie swojej uwagi w stronę centrum, mogłaby przyciągnąć znaczny elektorat. Konfederacja jednak nie podjęła tego kroku, a to Polsce 2050 udało się przyciągnąć wyborców, którzy poszukiwali odmiany w polityce, a zarazem bali się radykalnych prawicowych poglądów.

Wielka wpadka Konfederacji wykorzystana przez Trzecią Drogę

Osoby głosujące na Polskę 2050 najczęściej były zmęczone głosowaniem na te same partie, a ugrupowania takie jak Konfederacja były zbyt skrajne, by przyciągnąć szerszą grupę wyborców. Jak wynika z komentarzy wielu użytkowników portalu „Wykop.pl”, Konfederacja mogła stracić wyborców w wyniku kontrowersyjnej końcówki kampanii wyborczej, co skłoniło wielu już zadeklarowanych wyborców do poszukiwania alternatywy. Występki Korwina, czy też nazwane przez wielu internautów „zaoranie” Mentzena przez Ryszarda Petru podczas debaty w radiu RMF FM to tylko jedne z wielu wpadek, na których skorzystała Polska 2050.

Ludzie chcą świeżości

Obecnie widać, że Polska 2050 nie zwalnia tempa i planuje powtórzyć koalicję z PSL podczas nadchodzących wyborów samorządowych w 2024 roku. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, zdobywa sympatię nowych wyborców dzięki swojemu nietuzinkowemu stylowi prowadzenia obrad, kulturze wypowiedzi i elokwencji. Obywatele zaczynają coraz mocniej zwracać uwagę na nowe oblicze polskiej sceny politycznej, a to może oznaczać obiecującą przyszłość dla Polski 2050, której Hołownia jest twarzą.

Alternatywa dla zmęczonych

Polska 2050 zaskoczyła wszystkich, zdobywając trzecie miejsce w Sejmie w bardzo krótkim czasie od swojego powstania. Warto pamiętać, że niektóre sondaże prognozowały nawet problemy z przekroczeniem progu wyborczego!

Jej powodzenie można przypisać zdolności do zapełnienia politycznej luki, dostarczenia alternatywy dla zmęczonych obecnymi partiami wyborców oraz umiejętności skupienia się na centrowych wartościach. Polska 2050 szybko zdobywa zaufanie wyborców, a przyszłość partii wydaje się obiecująca, nawet z perspektywą ewentualnego startu Hołowni w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Niektórzy wróżą obecnemu Marszałkowi Sejmu nawet zwycięstwo i zostanie prezydentem RP.

Komentarze (0)