06.07.2024

Koniec wakacji w trakcie roku szkolnego. MEN chce zmian w prawie

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer wywołała burzę w mediach, sugerując, że rodziny nie powinny wyjeżdżać na wakacje w trakcie roku szkolnego. W rozmowie z Radiem ZET wyraziła opinię, że takie wyjazdy są szkodliwe dla dzieci, ponieważ powodują przerwy w ich edukacji, co może negatywnie wpłynąć na ich wyniki w nauce.

Wiceszefowa MEN w wywiadzie dla Radia ZET powiedziała:

To jest szkoda dla dziecka, jeśli przez dwa tygodnie nie chodzi do szkoły

Podkreśliła, że obowiązek szkolny powinien być respektowany i że przerwy w nauce mogą mieć poważne konsekwencje dla uczniów. Lubnauer zwróciła uwagę na fakt, że w wielu krajach rodzice mogą napotkać na poważne konsekwencje, jeśli zdecydują się na wyjazd w trakcie roku szkolnego, w tym nawet na zatrzymanie na lotnisku.

Rodzice zbyt luźno podchodzą do obowiązku szkolnego

Lubnauer zauważyła, że nauczyciele i dyrektorzy szkół często zgłaszają, że rodzice traktują szkołę zbyt luźno, pozwalając swoim dzieciom opuszczać zajęcia bez ważnej przyczyny. „Bardzo często mamy głosy nauczycieli i dyrektorów, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić albo może nie chodzić” – mówiła wiceszefowa MEN. Jest to sytuacja, która według Lubnauer, jest nie do zaakceptowania i wymaga interwencji ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Prowadząca program, Beata Lubecka, zapytała Lubnauer, czy ministerstwo planuje wprowadzić zakaz zwolnień z lekcji wystawianych przez rodziców. Wiceminister odpowiedziała, że resort przygląda się tej kwestii i zastanawia się nad odpowiednimi rozwiązaniami.

Będziemy się przyglądać, jakie rozwiązania przyjąć

– stwierdziła. Podkreśliła również, że po pandemii COVID-19 zauważalny jest wzrost swobody rodziców w decydowaniu, ile dni ich dzieci spędzają w szkole, co jest problemem wymagającym uwagi i regulacji.

Obowiązek szkolny to obowiązek szkolny

Lubnauer stanowczo zaznaczyła, że rodzice muszą zrozumieć, iż obowiązek szkolny to nie tylko formalność, ale realne zobowiązanie.

Nie powinny rodziny wyjeżdżać na urlopy w trakcie roku szkolnego i każdy zdaje sobie sprawę, że jest to szkoda dla dziecka, jeśli przez dwa tygodnie nie chodzi do szkoły

– powiedziała wiceminister. Podkreśliła również, że MEN będzie dążyło do uregulowania tej kwestii, aby zapobiec dalszemu luzowaniu podejścia do obowiązku szkolnego.

Wiceminister wskazała na przykłady z innych krajów, gdzie prawo jest bardziej restrykcyjne wobec rodziców próbujących wyjechać na wakacje z dziećmi w trakcie roku szkolnego.

W wielu krajach mamy taką sytuację, że jeśli rodzic chciałby wyjechać z dzieckiem na wakacje w ciągu roku szkolnego, to mogą go nawet zatrzymać na lotnisku

– podkreśliła.

Komentarze (0)