17.06.2024

Masz płacić! Nawet, kiedy nie masz telewizora czy radia. Chodzi o abonament RTV

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Lifestyle
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał przełomowy wyrok, który może znacząco wpłynąć na obowiązki abonamentowe Polaków. Dotychczas abonament RTV opłacali właściciele telewizorów i radia. Jednak zgodnie z najnowszym orzeczeniem NSA, obowiązek ten obejmuje również osoby, które nie posiadają tych urządzeń. Oznacza to, że abonament RTV muszą płacić także ci, którzy oglądają treści publicznych nadawców na telefonie lub komputerze.

Wyrok NSA z 7 marca 2023 roku jednoznacznie stwierdza, że wystarczy oglądać treści publicznych nadawców na dowolnym urządzeniu zdolnym do odbioru sygnału, aby być zobowiązanym do opłacania abonamentu RTV. Miesięczna opłata wynosi 27,30 zł za telewizor i 8,70 zł za radio. Obowiązek ten dotyczy każdego, kto posiada sprzęt zdolny do odbierania sygnału telewizyjnego lub radiowego.

NSA w swoim orzeczeniu podkreślił, że abonament RTV jest pobierany w celu realizacji misji publicznej przez państwowego nadawcę, a nie za posiadanie konkretnego sprzętu. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli korzystamy tylko z telefonu lub komputera do oglądania TVP czy słuchania Polskiego Radia, jesteśmy zobowiązani do opłacania abonamentu.

Sprawa ciągnęła się 5 lat

Sprawa, która doprowadziła do wydania tego wyroku, ciągnęła się przez pięć lat. Zaczęła się w lutym 2018 roku, gdy kontrolerzy Poczty Polskiej weszli do firmy, gdzie zauważyli telewizję włączoną na monitorze LCD podłączonym do komputera. Mimo że nie był to tradycyjny telewizor, kontrolerzy uznali, że sprzęt ten wymaga rejestracji i nałożyli karę za nieopłacony abonament w wysokości 681 zł.

Firma odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stanął po jej stronie. WSA argumentował, że obowiązek abonamentowy dotyczy tylko odbiorników zdolnych do natychmiastowego odbioru sygnału telewizyjnego i radiowego. Sąd zwrócił uwagę na to, że rozwój technologiczny pozwala na odbiór sygnałów publicznych nadawców przez internet, jednak ustawa o abonamencie RTV nie przewiduje rejestracji i opłat za urządzenia powstałe w wyniku ekspansji nowych technologii.

Naczelny Sąd Administracyjny niezgodny z Wojewódzkim sądem

NSA nie zgodził się z interpretacją WSA i stanął po stronie kontrolerów Poczty Polskiej. W wydanym w 2023 roku wyroku podkreślił, że abonament RTV nie jest opłatą za posiadanie konkretnego urządzenia, lecz za możliwość korzystania z publicznych radia i telewizji. W efekcie, osoby korzystające z telefonów czy komputerów do odbioru treści publicznych nadawców mogą zostać zobowiązane do płacenia abonamentu.

Kontrole abonamentowe przeprowadzane przez urzędników delegowanych przez Pocztę Polską są rzadkie w prywatnych domach i mieszkaniach, ale mogą się zdarzyć. W przypadku stwierdzenia nieopłacenia abonamentu, grozi kara w wysokości 261 zł za radio i 819 zł za niezarejestrowany telewizor. Ostatecznie, wyrok NSA wprowadza nowe zasady, które mogą zmusić wiele osób do opłacania abonamentu RTV, nawet jeśli nie posiadają tradycyjnych odbiorników telewizyjnych czy radiowych.

Komentarze (9)

 • DebilnePaństwoDebilnychObywateli pisze:

  To w związku z tym ja wprowadzam opłacę za możliwość korzystania z mojego osobistego kibla na poziomie 1000 euro miesięcznie płatne od każdego posła na sejm Rzeczypospolitej… I nie jest tu dla mnie w tym momencie istotne, że nie bedą oni z tej możliwości korzystać… Mają płacić!

 • sdfsdfs pisze:

  Zaraz będzie abonament rowerowy. Nie masz roweru? masz płacić. Potem abonament musztardowo-jajeczny. Nie jesz musztardy i jajek? masz płacić. itd… wszystko byl by nie nazwać z jakiś przyczyn tego zwykłym podatkiem od propagandy…..

 • Benzyna PO 5 złotych pisze:

  Ale jag to? Rudy mówił, że to haracz

 • Konstytucja pisze:

  To tyle z tej wolności pozyskiwania informacji
  Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

 • Czarny Piotruś pisze:

  za to powinni płacić USŁUGODAWCY internetowi/telefoniczni i powinno to być ujęte w abonamencie, który i tak nie jest niski.

 • Psychopata horban pisze:

  Debiut z NAS abonament płacę w formie podatku, ty nierobie.

 • asdf pisze:

  przynajmniej piso-ruskich faszystow wycieli

 • Dżon pisze:

  Już widzę na poczcie kolejkę chętnych do zarejestrowania i płacenia 30 zł miesięcznie za posiadanie smartfona.

 • ZmotoryzowanyPatrol pisze:

  To według tego przepisu/prawa KAŻDY mężczyzna (od niemowlaka po starca) powinien być oskarżony i sądzony za gwałt – przecież ma narzędzie… Mam telewizor kineskopowy który umożliwia odbiór programów publicznych – tylko że oni nie nadają w starszym standarcie – też mam płacić? I jeszcze jedno pytanie – co to znaczy „gotowy do natychmiastowego odbioru”? – czyli jesli starszy telewizor (np bez DVB-T2) jest podłączony do dekoderka czy to też podlega pod płacenie abonamentu (bo najpierw muszę włączyć telewizor, przełączyć się na odpowiednie wejście, potem włączyć dekoder aby coś obejrzeć) – więc telewizor NIE UMOŻLIWIA NATYCHMIASTOWEGO odbioru. Nie oglądam telewizji – co z tego że jest 50 kanałów (gdzie reklamy są przerywane programami jak nie mam czasu tego oglądać (haruję po 16 godzin codziennie i do domu wracam aby się przespać). Podobnie w radio – 4 piosenki na godzinę do porzygu puszczane przez tydzień.