14.08.2023

Papier toaletowy ze słomy? Kolejny ekologiczny pomysł Brukseli

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Bruksela, we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), kieruje się ku przełomowym transformacjom w dziedzinie produkcji papieru toaletowego, opartych na wykorzystaniu słomy roślinnej. Ten innowacyjny koncept niesie ze sobą potencjał znacznego obniżenia emisji dwutlenku węgla (CO2).

Zamiast tradycyjnego papieru, planuje się wytwarzać papier toaletowy z surowca roślinnego, czyli słomy. Propozycja ta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), operującego w ramach struktur Unii Europejskiej.

Ten projekt, kierujący się ku wykorzystaniu słomy do produkcji papieru toaletowego, harmonizuje z założeniami inicjatywy Zielonego Ładu, promowanej przez Unię Europejską. W równym stopniu jest to zgodne z dążeniami związanymi z zrównoważonym rozwojem, których celem jest redukcja emisji CO2 o co najmniej 35% do roku 2030.

Według dostępnych źródeł, produkcja papieru toaletowego opartego na słomie jest znacznie efektywniejsza niż tradycyjne metody, prowadząc jednocześnie do oszczędności wody oraz zmniejszenia emisji CO2. Słoma używana w procesie produkcji jest pozyskiwana lokalnie, co minimalizuje negatywny wpływ związków związanych z transportem na środowisko naturalne.

Producent nowego typu papieru toaletowego, już dostępnego na niemieckim rynku, zapewnia, że jakość produktu dorównuje standardom tradycyjnych wyrobów. Warto zaznaczyć, że ekolodzy przyjmują ten innowacyjny produkt z entuzjazmem. Wskazują oni na negatywny wpływ, jaki ma korzystanie z konwencjonalnego papieru toaletowego na zdrowie i ekosystem. Produkt, będący połączeniem tradycyjnego papieru toaletowego z dodatkiem 10% słomy, jest dostępny na rynku od roku i wytwarzany przez szwedzką firmę Essity.

Wprowadzanie na rynek tego typu ekologicznych wyrobów znajduje aprobatę ze strony ekologów, którzy podkreślają negatywne skutki związane z tradycyjnym procesem produkcji papieru toaletowego dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Prawdopodobny wzrost cen papieru toaletowego może wynikać z wprowadzenia nowych regulacji ze strony Unii Europejskiej, które mają na celu nadzorowanie łańcuchów dostaw w celu ochrony lasów.

Komentarze (0)