29.02.2024

Podczas wykupu nieruchomości pod CPK wymuszono niekorzystne ceny

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Proces wykupu nieruchomości na obszarze przeznaczonym pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) budzi wiele kontrowersji i pytań. Ceny nieruchomości oscylują od 4 do 932 zł za 1 mkw, co wywołuje zdziwienie i zainteresowanie dziennikarzy portalu Wyborcza.

Różnice w stawkach wydają się ogromne, a sprawę komplikuje relacja Roberta Pindora z Rady Społecznej ds. CPK, który twierdzi, że na właścicieli nieruchomości wywierano tak dużą presję, że godzili się na niekorzystne ceny.

Zgodnie z danymi, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, CPK do tej pory nabyło ponad 1,3 tys. hektarów ziemi. Choć wykup terenów na pierwszy etap budowy lotniska, objęty 2,1 tys. hektarami, osiągnął już 40 proc., to opinie na temat przebiegu tego procesu są podzielone. Spośród 263 budynków mieszkalnych na obszarze lokalizacji lotniska, spółka nabyła 121, a na kolejne 21 podpisano protokoły uzgodnień poprzedzające umowy nabycia. Należy podkreślić, że rozmowy w sprawie kolejnych kilkuset hektarów są w toku.

To tutaj ma powstać CPK

Każda nieruchomość jest wyceniana indywidualnie przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, co podkreśla Konrad Majszyk, rzecznik CPK. Podstawowym czynnikiem decydującym o cenie jest przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo, spółka oferuje bonusy sięgające 120 proc. wartości dla gruntów niezabudowanych i 140 proc. dla zabudowań.

Wykup nie przebiegał przyjaźnie

Niemniej jednak, relacja Roberta Pindora sugeruje, że proces wykupu przebiegał w nieprzyjaznej atmosferze. Przedstawiciele CPK mieli wywierać presję na mieszkańców, sugerując, że lepiej sprzedać tereny dobrowolnie, niż później zostać wywłaszczonym na mniej korzystnych warunkach.

Pindor wskazuje na istnienie nierównych warunków wykupu, zwłaszcza dla posiadaczy większych areałów, którym proponowano ceny znacznie zaniżone. Odnosi się także do przypadków konfliktów społecznych i negatywnych skutków emocjonalnych dla właścicieli nieruchomości.

Obecne wątpliwości wokół procesu wykupu nieruchomości stanowią jedno z wielu wyzwań związanych z realizacją CPK. Dodatkowo, planowany audyt dotyczący samego projektu został opóźniony, co może mieć wpływ na dalszy przebieg inwestycji oraz decyzje dotyczące jej przyszłości. Oczekuje się, że spór wokół cen nieruchomości pod CPK oraz procesu wykupu będzie nadal przedmiotem intensywnych debat społecznych i politycznych.

Komentarze (0)