23.01.2024

Polscy biznesmeni na emigracji. Fortuny lat ’90

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Rozrywka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Według informacji udostępnionych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, poza granicami Polski żyje ponad 20 milionów Polaków i osób deklarujących polskie pochodzenie. To imponujące liczby, sugerujące, że jedna trzecia Polaków znajduje się za granicą. Ta rozległa diaspora to rezultat burzliwych dziejów Polski, które wypchnęły na tułaczkę pokolenia migrantów. W wielu przypadkach biznes stał się dla nich sposobem na ułożenie nowego życia w obcym kraju.

Współczesna Polska może być dumna z wielu sukcesów, jakie osiągnęli polscy przedsiębiorcy za granicą. Nawet marki o międzynarodowej renomie, takie jak Marks&Spencer, Max Factor czy Philip Patek, mają polskie korzenie, gdyż zostały założone przez polskich emigrantów.

W ostatnich latach polonia odnosiła sukcesy, często jednak ich działalność zanikała z polskiej perspektywy. Jakie kariery wybrali, co się z nimi stało i dlaczego zniknęli? Przyglądając się czterem mniej oczywistym historiom sukcesu czasów polskiej reformacji ustrojowej, można dostrzec fascynujące ścieżki kariery.

Witold Markowicz: innowacje, loterie i brydż na emeryturze

Witold Markowicz

Witold Markowicz, po przerwaniu studiów matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim, emigrował do Izraela w 1964 roku. Tam ukończył studia w Hajfie i skonstruował pierwszy izraelski komercyjny komputer ELBIT 100. W 1970 roku przeniósł się do USA, gdzie założył firmę software’ową Matematica Inc. Markowicz był projektantem pierwszej amerykańskiej loterii stanowej w New Jersey i współzałożycielem GTECH Corporation, firmy projektującej systemy loteryjne. W marcu 1991 r. GTECH podpisał kontrakt z Przedsiębiorstwem Państwowym Totalizator Sportowy na zainstalowanie w Polsce 250 terminali loteryjnych. Po sprzedaży GTECH, Markowicz stał się brydżystą i mecenasem kultury.

Andrew J. Filipowski: sukces przez giełdę

Andrew J. Filipowski

Andrew J. Filipowski, urodzony w Chicago w polskiej rodzinie, odniósł sukces w branży high-tech. W 1979 roku założył DBMS Inc., a w 1985 roku stworzył Platinum Technology, firmę zajmującą się bazami danych, wprowadzoną na NASDAQ. Platinum Technology stała się ósmym na świecie producentem oprogramowania. Filipowski sprzedał firmę za prawie 4 miliardy dolarów i obecnie jest prezesem SilkRoad Equity, prywatnej firmy inwestycyjnej.

Wiesław Wesley Michalczyk: energetyka i handel bronią

Wesley Michalczyk
Wesley Michalczyk

Wiesław Wesley Michalczyk wyjechał do USA w latach siedemdziesiątych, zarobił tam pierwsze poważne pieniądze i po upadku komunizmu zainwestował część z nich w Polsce. Według informacji medialnych w kolejnych latach pośredniczył także w kilku kontraktach obronnych, dzięki czemu dorobił się groźnie brzmiącego tytułu „handlarz bronią”. Jednak nie jest znany konkretny zakres tej jego aktywności. Specjalizuje się w branżach, które poznał w trakcie amerykańskich doświadczeń biznesowych, takich jak energetyka, węgiel i petrochemia. Michalczyk pośredniczył także w kontraktach obronnych. Jego najgłośniejszą inwestycją była linia wysokiego napięcia łącząca Polskę i Białoruś, realizowana przez spółkę Anakonda, a następnie sprzedana do spółki Enea.

Tad Witkowicz: anioł biznesu i przedsiębiorca high-tech

Tad Witkowicz

Tad Witkowicz, urodzony w Polsce, przeniósł się do Kanady, gdzie od pucybuta stał się milionerem. Założył trzy firmy softwarowe, Artel Communication, Cross Comm i Adlex, z sukcesem wprowadzone na giełdę NASDAQ. Po ich sprzedaży stał się „Aniołem Biznesu”, wspierając innowacyjne firmy przez fundusz Otago Capital.

Te fascynujące historie polskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces poza granicami kraju, stanowią inspirację i dowód, że polska diaspora odgrywa istotną rolę w globalnym świecie biznesu.

Komentarze (0)