21.09.2023

Przyjmowanie antybiotyków w dzieciństwie to większe ryzyko raka?

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Zdrowie
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Rozważne stosowanie antybiotyków, szczególnie w dzieciństwie, może mieć wpływ na ryzyko rozwoju raka jelita grubego, zwłaszcza u osób z rodziną mającą historię tego nowotworu. Takie wnioski wynikają z brytyjskiego badania opublikowanego w International Journal of Cancer. Choć naukowcy nie ustalili przyczynowo-skutkowego związku, to wykazali pewną korelację, która wymaga dalszych badań.

Według hipotezy badaczy, długotrwałe lub wielokrotne stosowanie antybiotyków we wczesnym życiu może wpłynąć na mikroflorę jelitową, która odgrywa istotną rolę w rozwoju raka jelita grubego. Wydaje się, że takie stosowanie antybiotyków może prowadzić do trwałych zmian w mikroflorze jelitowej, zwiększając ryzyko nowotworu u osób z rodzinnym wywiadem w kierunku raka jelita grubego.

Badanie korzystało z danych z brytyjskiego badania kohortowego Biobank, obejmującego ponad 500 000 uczestników w wieku od 40 do 69 lat. Okazało się, że osoby z rodzinami mającymi historię raka jelita grubego miały większe ryzyko rozwoju tego nowotworu w wyniku długotrwałego lub wielokrotnego stosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania.

Naukowcy wskazują na potrzebę dalszych badań, które ustalą, czy rodzaj antybiotyków ma wpływ na to ryzyko. Wyniki takich badań mogą pomóc w opracowaniu wytycznych dotyczących stosowania antybiotyków u osób z podwyższonym ryzykiem genetycznym w młodym wieku.

Warto również zauważyć, że wcześniejsze badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że umiarkowane i częste stosowanie antybiotyków było związane z większym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego, szczególnie w przypadku niektórych grup antybiotyków, takich jak fluorochinolony, sulfonamidy i trimetoprim. Warto podkreślić, że te badania bazowały na konkretnych danych medycznych, co zwiększa ich wiarygodność.

Komentarze (0)