27.06.2024

Tusk był wściekły na Scholza, chodziło o wydatki na obronność

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej doszło do ostrej kłótni pomiędzy polskim premierem Donaldem Tuskiem a szefami rządów Niemiec i Holandii. Jak donosi RMF FM, powołując się na ustalenia swojej dziennikarki Katarzyny Szymańskiej-Borginion, jednym z głównych tematów spotkania była kwestia wspólnego finansowania zdolności obronnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polska, wraz z państwami bałtyckimi, Grecją oraz Włochami, opowiadała się za znacznym zwiększeniem wydatków na wsparcie obronne, co miało na celu wzmocnienie bezpieczeństwa całej wspólnoty.

Zwiększenie wydatków na obronność spotkało się z wyraźnym sprzeciwem ze strony tzw. „klubu oszczędnych”, do którego należą m.in. Niemcy i Holandia. Te państwa, znane ze swojego ostrożnego podejścia do budżetowania i wydatków publicznych, argumentowały, że Unia Europejska powinna skupić się na bardziej zrównoważonym i odpowiedzialnym gospodarowaniu środkami. W szczególności Niemcy i Holandia próbowały doprowadzić do usunięcia z końcowych konkluzji szczytu zapisu dotyczącego finansowania przez UE „krytycznych luk w zdolnościach” obronnych państw członkowskich. Ich zdaniem, taki zapis mógłby prowadzić do nadmiernych i niekontrolowanych wydatków, które obciążyłyby budżet Unii.

To właśnie ten punkt stał się kością niezgody i doprowadził do zaognionej dyskusji podczas szczytu. Polityka oszczędnościowa klubów oszczędnych stała w sprzeczności z potrzebami krajów, które widzą konieczność zwiększenia nakładów na obronność w obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych. Spór ten ukazał głębokie podziały wśród państw członkowskich UE, gdzie różnice w postrzeganiu priorytetów finansowych i bezpieczeństwa stały się wyraźnie widoczne. Ostatecznie jednak, po burzliwej debacie i intensywnych negocjacjach, udało się osiągnąć kompromis, co świadczy o zdolności Unii do wypracowywania wspólnych rozwiązań nawet w najtrudniejszych kwestiach.

Tusk wściekł się na kanclerza Niemiec

Premier Donald Tusk miał wybuchnąć gniewem w kierunku kanclerza Niemiec Olafa Scholza oraz premiera Holandii Marka Ruttego.

Premier Donald Tusk wściekł się na kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Holandii Marka Ruttego

– cytuje słowa unijnego dyplomaty dziennikarka RMF FM. Włoska premier Giorgia Meloni również ostro skrytykowała stanowisko Niemiec i Holandii, co dodatkowo podgrzało atmosferę na sali obrad.

Pomimo intensywnych sporów, ostatecznie udało się osiągnąć kompromis. Zdanie dotyczące finansowania przez UE krytycznych luk w zdolnościach obronnych zostało zatwierdzone, choć w lekko zmodyfikowanej formie. Decyzja ta stanowiła ważny krok w kierunku wzmocnienia wspólnej obronności Europy i pokazała, że pomimo różnic, państwa członkowskie potrafią dojść do porozumienia w kluczowych kwestiach.

Znaczenie wspólnego finansowania zdolności obronnych

Debata nad wspólnym finansowaniem zdolności obronnych jest niezwykle istotna w kontekście obecnych wyzwań geopolitycznych. Polska, podobnie jak inne kraje znajdujące się na wschodniej flance NATO, odczuwa bezpośrednie zagrożenie ze strony niestabilności na granicach Unii Europejskiej. Wzmocnienie zdolności obronnych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa całej wspólnoty i skutecznej reakcji na potencjalne zagrożenia.

Z drugiej strony, państwa „klubu oszczędnych” argumentują, że zwiększenie wydatków na obronność powinno być dobrze przemyślane i zrównoważone z innymi priorytetami budżetowymi Unii. Niemcy i Holandia podkreślają konieczność odpowiedzialnego gospodarowania środkami i unikania nadmiernych wydatków, które mogłyby obciążyć budżet UE.

Osiągnięty kompromis jest ważnym krokiem naprzód, jednak przyszłość europejskiej polityki obronnej wciąż wymaga dalszych dyskusji i negocjacji. W obliczu rosnących wyzwań bezpieczeństwa, Unia Europejska musi znaleźć sposób na skuteczne i zrównoważone finansowanie swoich zdolności obronnych. Kluczowe będzie utrzymanie jedności i solidarności wśród państw członkowskich, aby móc skutecznie stawić czoła współczesnym zagrożeniom.

Komentarze (0)