19.07.2023

Zastanawiasz się nad wyborem ścieżki zawodowej? Co oferuje szkoła policealna i czym różni się od tradycyjnych studiów?

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Lifestyle
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Wybór ścieżki zawodowej nie dla każdego jest prosty i oczywisty. W końcu to, na co się zdecydujemy, zaważy na naszym dalszym życiu. Zastanawiasz się nad edukacją w szkole policealnej lub pójściem na studia? Poniższy artykuł wyjaśnia, czym różnią się te dwie opcje i podpowiada, która jest lepsza dla kogo. Szkoła policealna a studia – podstawowe […]

Wybór ścieżki zawodowej nie dla każdego jest prosty i oczywisty. W końcu to, na co się zdecydujemy, zaważy na naszym dalszym życiu. Zastanawiasz się nad edukacją w szkole policealnej lub pójściem na studia? Poniższy artykuł wyjaśnia, czym różnią się te dwie opcje i podpowiada, która jest lepsza dla kogo.

Szkoła policealna a studia – podstawowe różnice

Nauka w szkole policealnej trwa rok lub dwa lata i kończy się egzaminem państwowym, który upoważnia do pracy w danym zawodzie. Studia natomiast trwają minimum trzy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku większości kierunków tytuł licencjata nie daje stosownych uprawnień i trzeba kontynuować edukację na studiach magisterskich, które trwają dodatkowe dwa lata. Z reguły nauka w szkole policealnej jest bezpłatna i odbywa się w różnych trybach. Studia dzienne również nic nie kosztują (chyba że mówimy o uczelniach prywatnych), jednak zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku – nie da się więc jednocześnie uczyć i pracować. Chcąc studiować wyłącznie w weekendy, trzeba wybrać się na studia zaoczne, ale te z kolei kosztują i to z reguły niemało. I wreszcie – aby zapisać się do szkoły policealnej nie trzeba mieć matury. Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nie jest możliwe pójść na studia bez zdanego egzaminu dojrzałości. A jeśli nawet absolwent zdał maturę, to wynik może okazać się niewystarczający. Progi na uczelniach są bowiem często bardzo wysokie.

Praktyka – gdzie jest jej więcej: w szkole policealnej czy na studiach?

Wiele kierunków studiów zakłada praktyki w toku edukacji, niemniej jest to od około 75 do 120 godzin na cały okres nauki. W większości szkół policealnych typu GoWork, praktyki w wymiarze od 140 godzin odbywają się co semestr (na drugim roku w przypadku kierunków dwuletnich). Poza tym, w szkołach policealnych wiele przedmiotów ma charakter praktyczny. Słuchacze w ramach zajęć uczą się obsługi urządzeń i narzędzi, których będą w przyszłości używać w codziennej pracy. Mają bowiem do dyspozycji profesjonalne i odpowiednio wyposażone sale, a nauka odbywa się pod czujnym okiem nauczycieli praktyków. W szkołach policealnych pracują czynni przedstawiciele danych zawodów, którzy są na bieżąco z branżą.

Absolwent szkoły policealnej czy studiów – kto jest lepiej przygotowany do rozpoczęcia pracy w zawodzie?

Zarówno absolwent szkoły policealnej, jak i studiów jest odpowiednio przygotowany do pracy w wyuczonym zawodzie. Z czego dokładnie wynika przygotowanie tego pierwszego? Choćby przez dużą ilość zajęć praktycznych, które odbywają się w szkole policealnej zarówno na zajęciach, jak i w konkretnym zakładzie pracy. Nie bez znaczenia jest również w tym przypadku charakter zajęć. Grupy na studiach są liczne, nie każdy zdąży zadać nurtujące go pytania, a wykładowca nie ma możliwości poświęcać tyle samo czasu wszystkim studentom. W szkole policealnej grupy są mniejsze, a podejście nauczycieli bardziej indywidualne. Każdy słuchacz, który będzie miał jakieś pytania czy wątpliwości, uzyska pomoc.

Kto ma większe szanse na rynku pracy – absolwent szkoły policealnej czy studiów?

Wydawać by się mogło, że dla pracodawców najważniejsze jest wykształcenie wyższe i najlepiej tytuł magistra. To jednak nie do końca prawda. Oczywiście, w wielu zawodach ukończenie studiów jest niezbędne, aby móc podjąć pracę, jednak jest wiele – o ile nie więcej – profesji, w których najważniejsze są umiejętności praktycznie. Studia nie zapewniają tylu godzin praktyk zawodowych czy zajęć praktycznych co szkoła policealna. Poza tym, szkoła policealna jest nastawiona na to, aby wypuszczać w świat absolwentów, na których jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy, przy jednoczesnym szerokim wyborze kierunków. Tymczasem studia nie zawsze gwarantują znalezienie zatrudnienia po ich ukończeniu.

Co wybrać – szkołę policealną czy studia?

Tak naprawdę, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, co wybrać – szkołę policealną czy studia? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i od tego, co komu najbardziej odpowiada. Zaletami szkoły policealnej są niewątpliwie:

  1. szybsza nauka (trwa rok lub dwa lata),
  2. możliwość połączenia nauki z pracą, dzięki różnym trybom do wyboru,
  3. brak konieczności posiadania matury,
  4. bezpłatna edukacja,
  5. dużo zajęć praktycznych,
  6. zdobycie konkretnego i pożądanego na rynku pracy zawodu.

Jeśli więc zainteresowanemu zależy, aby mieć konkretny „fach w ręku”, ale na przykład z powodów osobistych nie udało mu się podejść do matury, nadal ma szansę kontynuować edukację na najwyższym poziomie. Być może ktoś pracuje, ale nie zarabia tyle, żeby pozwolić sobie na studia zaoczne. Na szczęście, w bezpłatnej szkole policealnej może uczyć się wieczorowo lub zaocznie. Wiele zależy tutaj od indywidualnej sytuacji życiowej zainteresowanego. Najważniejsze, że dzięki szkołom typu GoWork, nie trzeba rezygnować z marzeń i kariery.

Komentarze (0)