07.12.2023

Znamy młodzieżowe słowo roku

Michał Osial
Michał Osial
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Zwycięzcą tytułu "Słowa Roku" w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zostało słowo "rel", które jest wyrazem zgody, zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodnicząca jury, podkreśliła, że "rel" oznacza aprobatę dla wypowiedzi przedmówcy oraz obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu.

Zdaniem profesor Wileczek, „rel” posiada cechy językowego hitu – jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką reakcję komunikacyjną i jest bardzo popularne wśród młodzieży. Słowo to, choć funkcjonuje od kilku lat, stopniowo wydostało się z kontekstów komunikacji elektronicznej, stając się pełnoprawnym synonimem „potakiwania” także w rzeczywistości offline. Prof. Wileczek zauważyła, że „rel” ma łagodny, a jednocześnie treściowy charakter, pełniąc funkcję wskaźnika fatycznego, a także potwierdzając wspólny światopogląd.

W plebiscytowych zgłoszeniach młodzież często łączyła to słowo z pojęciem prawdy, używając go w kontekstach takich jak „coś jest bardzo realne i prawdziwe dla nas” czy „coś jest prawdziwe i utożsamiasz się z tym”. Prof. Wileczek podkreśliła, że „rel” przekazuje smak klasycznej definicji prawdy jako zgodności z rzeczywistością, ale z nutą subiektywizmu.

Drugie miejsce w plebiscycie zajęło słowo „sigma”, wywodzące się z manosfery, a trzecie przypadło synonimowi znanych wyrażeń, czyli „oporowo”. Wyróżnienie jury otrzymało również słowo „oddaje”, które zdaniem prof. Wileczek ma potencjał i jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej.

Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń, niekoniecznie nowych, slangowych ani najczęściej używanych w danym roku. W poprzednim roku zwycięzcą był wyraz „essa”.

Komentarze (0)