07.11.2024

Co teraz dzieje się ze znanymi kiedyś portalami?

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Lifestyle
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Przed erą globalnych gigantów jak Facebook, Instagram czy Twitter, polski internet miał swoje własne platformy społecznościowe, które zyskały ogromną popularność. Każda z nich miała unikalny charakter i funkcje, dzięki którym przez pewien czas stanowiła centralny punkt wirtualnych spotkań milionów Polaków. Oto kilka najważniejszych polskich serwisów, które do dziś wywołują nostalgię.

Gadu-Gadu (GG) – Jeden z pierwszych komunikatorów internetowych w Polsce, Gadu-Gadu powstał w 2000 roku z inicjatywy Łukasza Foltyna. Początkowo miał służyć do wysyłania SMS-ów, lecz szybko zyskał popularność jako narzędzie do darmowych rozmów online. Charakterystyczne dźwięki wiadomości i emotikony na stałe wpisały się w historię polskiego internetu, a w 2010 roku GG miało aż 10,5 miliona użytkowników. W 2005 roku powstała platforma Moja Generacja, dzięki której użytkownicy mogli prowadzić blogi i tworzyć swoje profile, co przyciągnęło nawet znanych celebrytów. Mimo zmniejszającej się popularności GG działa do dziś.

Fotka.pl – Uruchomiona w 2001 roku Fotka.pl była pierwszym w Polsce serwisem umożliwiającym ocenianie zdjęć użytkowników, co wzorowane było na amerykańskim portalu Hotornot.com. Fotka szybko zdobyła dużą popularność i zyskała dodatkowe funkcje, takie jak czat, fora dyskusyjne, a także opcje rozmów wideo. W czasach największej świetności serwis notował nawet 100 milionów odsłon dziennie, a w 2019 roku miał jeszcze 526 tysięcy aktywnych użytkowników miesięcznie. Obecnie Fotka.pl pełni głównie rolę portalu randkowego, jednak nadal pozostaje aktywna.

Grono.net – Działające w latach 2004–2012 Grono.net początkowo było platformą dostępną jedynie na zaproszenie, co nadawało jej elitarnego charakteru. Użytkownicy mogli tworzyć specjalne „grona” tematyczne, będące dyskusyjnymi forami, a serwis zyskał popularność dzięki poczuciu wspólnoty i prywatności. W 2007 roku wprowadzono Blimp – funkcję inspirowaną Twitterem, co nadało platformie dodatkowy wymiar społecznościowy. Wraz z pojawieniem się Naszej Klasy, Grono.net zaczęło tracić użytkowników, a w 2008 roku zniesiono wymóg zaproszenia. Mimo to, po czterech latach serwis przestał istnieć.

Nasza Klasa (NK.pl) – Ten założony w 2006 roku portal na początku miał służyć do odnawiania dawnych znajomości szkolnych, na wzór amerykańskiego Classmates.com. NK szybko zyskała popularność dzięki funkcjom, które umożliwiały tworzenie profili szkolnych, list klas i grup znajomych. W 2009 roku wprowadzono mikroblog Śledzik, a platforma zyskała nową walutę – eurogąbkę, która umożliwiała wykupienie dodatkowych funkcji. Nasza Klasa osiągnęła szczyt popularności w 2011 roku, kiedy miała 12,3 miliona użytkowników, lecz z biegiem lat ich liczba zaczęła spadać. Serwis zniknął w 2021 roku, pozostawiając po sobie wiele wspomnień i przykładów, jak dynamicznie zmieniały się potrzeby użytkowników.

Komentarze (0)