05.02.2024

Nowy ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Co z innymi dziećmi – pytają internauci

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Minister do spraw równości, Katarzyna Kotula, ogłosiła na swoim profilu w serwisie X powstanie nowego rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+, który objęła swoim patronatem. Inicjatywa ta ma na celu podniesienie świadomości oraz promocję szkół, które zapewniają bezpieczne i przyjazne środowisko dla młodzieży LGBT+ w Polsce. Wpis spotkał się z ogromną krytyką w serwisie X.

W tegorocznej edycji ranking będzie nosił hasło „Szkoła zaufania”, co jak uważa Ministerstwo ds. równości, podkreśla konieczność stworzenia bezpiecznego i wspierającego środowiska edukacyjnego, w którym każdy uczeń i uczennica czuje się akceptowany i szanowany, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Minister Kotula w swoim wpisie zwraca uwagę na trudności i wyzwania, z jakimi boryka się młodzież LGBT+. Według niej, statystyki nie pozostawiają złudzeń:

  • jedna czwarta młodzieży LGBT+ doświadcza silnych objawów depresji,
  • trzy czwarte często zmaga się z myślami samobójczymi,
  • ponad 74% nastolatków LGBT+ odczuwa silne poczucie osamotnienia.

Według minister Katarzyny Kotuli, te alarmujące dane podkreślają potrzebę wsparcia i ochrony dla tej części społeczeństwa, zwłaszcza w środowisku szkolnym, gdzie spędzają znaczną część swojego czasu.

Nowo powołany ranking jednak nie spotkał się z aprobatą w społeczności serwisu X. Najbardziej popularne komentarze pod postem Minister Kotuli kwestionują sens takiego rankingu i zwracają uwagę na inne grupy dzieci, które również potrzebują wsparcia, takie jak dzieci z rodzin ubogich czy otyłe.

Może zainteresuje się Pani wszystkimi dziećmi w szkołach! Duzo dzieci np. pochodzi z biedniejszych rodzin i są szykanowani za ubiór, kolejni za to że nie jeżdżą na wycieczki, mają chore rodzeństwo itd. Pani staje i walczy tylko po jednej stronie! To ja się pytam gdzie ta równość Pani minister?

– To tylko jeden z wielu podobnych komentarzy pod wpisem

Minister Kotula broni swojej inicjatywy, podkreślając, że celem rankingu jest wzmocnienie głosu uczniów i uczennic, a także promocja dobrych praktyk w szkołach. Dzięki dobrowolnemu udziałowi w badaniu, młodzi ludzie będą mieli możliwość wyrażenia swojej opinii na temat podejścia społeczności szkolnej do osób LGBT+, występowania przypadków dyskryminacji oraz organizacji zajęć antyprzemocowych w szkołach.

Minister Kotula zachęca wszystkich do aktywnego udziału, aby polskie szkoły mogły stać się miejscem pełnym zaufania, równości i szacunku dla godności każdej osoby. Jest to ważny krok w kierunku walki z dyskryminacją i przemocą wśród młodzieży, oraz budowania społeczeństwa, które akceptuje i szanuje różnorodność.

Komentarze (1)