03.06.2024

Polacy przeciwko zniesieniu zakazu handlu w niedziele

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Lifestyle
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla Wirtualnej Polski jednoznacznie pokazuje, że zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się przywróceniu handlu w niedziele. Pomimo obietnic niektórych partii politycznych oraz projektów ustaw w tej sprawie, zakaz handlu w niedziele nadal cieszy się szerokim poparciem społecznym.

Sondaż przeprowadzony w dniach 24-26 maja na grupie 1000 osób zadał uczestnikom jedno pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem należy w Polsce przywrócić handel w niedziele?” Oto wyniki:

  • Zdecydowanie nie: 34,9%
  • Raczej nie: 30%
  • Raczej tak: 16,6%
  • Zdecydowanie tak: 10,4%
  • Brak zdania: 8,1%

Z tych danych wynika, że łącznie 64,9% badanych jest przeciwko przywróceniu handlu w niedziele, podczas gdy 27% popiera ten pomysł, a 8,1% nie ma zdania.

Opinia Wyborców Różnych Partii

Sondaż wykazał również różnice w opiniach w zależności od preferencji politycznych respondentów:

  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS): Aż 77% wyborców tej partii sprzeciwia się zniesieniu zakazu handlu w niedziele.
  • Koalicja Obywatelska (KO): Wyjątkowo, 51% elektoratu KO opowiedziało się za przywróceniem handlu w niedziele, co stanowi jedyną grupę z większościowym poparciem dla tego pomysłu.
  • Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja: W tych grupach również więcej jest przeciwników niż zwolenników zniesienia ograniczeń handlu w niedziele.

W trakcie kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi Koalicja Obywatelska obiecywała zniesienie zakazu handlu w niedziele. W marcu Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przewidywałby handel przez dwie niedziele w miesiącu. Mimo tych inicjatyw politycznych, większość społeczeństwa wydaje się nie popierać zmiany obowiązujących przepisów.

Znaczenie zakazu handlu

Zakaz handlu w niedziele, wprowadzony w Polsce w 2018 roku, miał na celu poprawę jakości życia pracowników handlu, umożliwiając im spędzenie więcej czasu z rodziną. Przeciwnicy zakazu argumentują jednak, że ogranicza on wolność wyboru konsumentów oraz wpływa negatywnie na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Komentarze (0)