25.09.2024

W Europie powstanie muzułmańskie mikropaństwo

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Suwerenne Państwo Zakonu Bektashi będzie posiadać własną administrację, granice, a także paszporty. Jego rozmiar będzie stanowił zaledwie jedną czwartą wielkości Watykanu, co sprawi, że stanie się najmniejszym państwem na świecie. Pomimo niewielkiej powierzchni, plany jego utworzenia budzą duże zainteresowanie, zwłaszcza ze względu na unikalne podejście zakonu Bektashi do religii i życia codziennego. Zakon, który liczy około 10% społeczności muzułmańskiej Albanii, znany jest z promowania tolerancji, umiarkowania i otwartości na różne style życia.

Tolerancja i wolność jako fundamenty

Nowe państwo ma być wzorem tolerancji religijnej i społecznej. Premier Edi Rama podkreślił, że celem powstania Suwerennego Państwa Zakonu Bektashi jest promowanie pokojowego współistnienia i poszanowania różnorodności. Zgodnie z tradycją zakonu, mieszkańcy tego mikropaństwa będą mieli pełną swobodę w zakresie wyboru stylu życia, w tym możliwość spożywania alkoholu oraz noszenia dowolnej odzieży, co jest rzadkością w islamskich państwach.

Podczas prezentacji projektu na forum ONZ, premier Albanii przypomniał o historycznej roli tego kraju w ratowaniu żydowskich uchodźców przed Niemcami w trakcie II wojny światowej oraz o udzieleniu schronienia Afgańczykom po dojściu do władzy talibów. Albania, zamieszkana przez około 2,8 miliona ludzi, jest przykładem tolerancji religijnej, z różnorodnymi wspólnotami muzułmańskimi, chrześcijańskimi i innymi, które od lat współistnieją w pokoju. Rama podkreślił także dumę, jaką Albańczycy czują z powodu pochodzenia Matki Teresy, która „uosabiała miłość do ludzkości”.

Baba Mondi na czele nowego państwa

Na czele nowego państwa ma stanąć derwisz Baba Mondi, obecny duchowy przywódca Zakonu Bektashi. W wywiadzie dla Euronews zakonnik podkreślił, że wszystkie decyzje podejmowane w granicach Suwerennego Państwa Zakonu Bektashi będą oparte na „miłości i życzliwości”. Jest to zgodne z filozofią zakonu, który od zawsze stawiał na pierwszym miejscu wartości humanitarne, w tym szacunek dla innych ludzi, niezależnie od ich wyznania czy pochodzenia.

Choć Suwerenne Państwo Zakonu Bektashi będzie niewielkim tworem, jego znaczenie symboliczne może być ogromne. Projekt utworzenia tego kraju jest dowodem na to, że Albania, mimo swojej historii i trudnej przeszłości, jest gotowa na dalsze kroki w kierunku promowania pokoju i zrozumienia między różnymi grupami religijnymi i kulturowymi. Enklawa stanie się nie tylko duchowym centrum zakonu, ale także miejscem, które będzie służyło jako przykład tolerancji i pokojowego współistnienia w Europie.

Komentarze (0)