19.07.2023

Wystartował nabór wniosków o dofinansowanie z projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Tech
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W środę rozpoczął się nabór do projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, w ramach którego jst mogą dostać od 200 do 850 tys. zł na poprawę cyberbezpieczeństwa. Nabór potrwa do 30 września br. „Od dziś do końca września samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Do gmin, powiatów i województw trafi prawie 1,9 mld złotych, […]

W środę rozpoczął się nabór do projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, w ramach którego jst mogą dostać od 200 do 850 tys. zł na poprawę cyberbezpieczeństwa. Nabór potrwa do 30 września br.

„Od dziś do końca września samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Do gmin, powiatów i województw trafi prawie 1,9 mld złotych, z czego 1,5 mld zł będzie pochodzić ze środków programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027” – poinformował w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej, w której wziął udział również minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej dot. inauguracji projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” w Otwocku; fot. PAP/Andrzej Lange

„To wy, samorządowcy, jesteście najbliżej mieszkańców. To w jednostkach samorządowych obywatele załatwiają najwięcej formalności. Za bezpieczeństwo tych usług ponosimy wspólną odpowiedzialność, zarówno na szczeblu państwowym, jak i samorządowym” – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Projekt realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) w partnerstwie z NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Środki można przeznaczyć na zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług mających na celu podniesienie poziomu cyfrowego bezpieczeństwa, opracowanie, wdrożenie i certyfikację procedur z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji a także na specjalistyczne szkolenia.

Wnioski można składać od 19 lipca do 30 września br. Każdy samorząd może dostać od 200 tys. do 850 tys. zł. Wysokość dofinansowania oraz udział wkładu własnego są uzależnione od liczby mieszkańców i zamożności jednostki, czyli tzw. wskaźnika podatkowego odpowiedniego dla gmin, powiatów i województw.

Do zapewnienia wkładu własnego, którego łączna wysokość dla całego projektu to ok. 4 proc., będą zobowiązane tylko najzamożniejsze samorządy. Taki sposób dysponowania środkami pozwoli na wyrównanie szans mniej zamożnym samorządom. Samorządy będą mogły rozliczyć w ramach projektu działania zrealizowane od 1 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2026 r.

„Od wielu lat jako samorządy przechodzimy proces cyfrowej transformacji, która ma na celu optymalizację i poprawę efektywności realizowanych zadań, ale przede wszystkim poprawę dostępności i jakości obsługi mieszkańców. Proces cyfryzacji, o ile otwiera nowe nieograniczone możliwości, niesie ze sobą także realne ryzyko, które należy minimalizować lub neutralizować poprzez podnoszenie świadomości użytkowników oraz stosowanie wielopoziomowych zabezpieczeń. Obecnie, zwłaszcza w okresie trwającej wojny za naszymi wschodnimi granicami, jesteśmy coraz częściej narażeni na cyberataki. Projekt +Cyberbezpieczny Samorząd+ jest dla nas niezmiernie istotnym i realnym wsparciem. Jako samorządowcy odpowiadamy za bezpieczeństwo pracy urzędów i jak najlepsze świadczenie usług na rzecz naszych mieszkańców. Bezpieczeństwo przetwarzanym danych, informacji jest tu kluczowe. Dlatego ta konkretna pomoc finansowa od rządu daje nam gwarancję na zakup i wdrożenie konkretnych rozwiązań, programów, szkoleń i systemów w celu podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa” – powiedział prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie CPPC.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Komentarze (0)