21.10.2024

Co czwarty Ukrainiec nie chce wracać do swojej ojczyzny

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Nowe badania przeprowadzone przez Centrum Międzynarodowych Porównań Instytucjonalnych i Badań nad Migracjami Instytutu Ifo w Monachium przynoszą zaskakujące wyniki dotyczące planów ukraińskich uchodźców. Okazuje się, że niemal co czwarty z nich nie planuje wracać do Ukrainy, nawet po zakończeniu konfliktu. To znaczący wzrost w porównaniu do pierwszych badań, które pokazywały, że tylko 10% uchodźców chciało pozostać za granicą na stałe.

Badaczka migracji z Instytutu Ifo, Yvonne Geesing, zauważa, że kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje uchodźców jest przedłużający się konflikt. Im dłużej trwa wojna, tym więcej osób zaczyna wyobrażać sobie życie poza granicami swojego kraju. Choć wciąż 35% uchodźców deklaruje chęć powrotu do Ukrainy po zakończeniu wojny, coraz większa liczba widzi swoją przyszłość gdzie indziej, zwłaszcza w krajach, które zapewniły im schronienie.

Część uchodźców już wróciła

Według badania, niemal 11% uchodźców już wróciło do Ukrainy. Wcześniejsze badania, przeprowadzone kilka miesięcy po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny, pokazywały, że jedynie 10% uchodźców rozważało osiedlenie się na stałe poza Ukrainą. Do końca 2023 roku ten odsetek wzrastał średnio o 1,6% co każde 100 dni. Trend ten pokazuje, że z każdym miesiącem rośnie liczba osób, które chcą budować swoje życie za granicą.

Choć wielu uchodźców marzy o powrocie do domu, rzeczywistość okazuje się trudniejsza. Tylko 4% uchodźców planuje wrócić do Ukrainy niezależnie od sytuacji na froncie, co pokazuje, jak niepewność związana z dalszym rozwojem wojny wpływa na decyzje o przyszłości. Dla wielu powrót do kraju wiąże się z brakiem perspektyw na bezpieczne i stabilne życie, zwłaszcza w obliczu zniszczeń spowodowanych wojną.

Kto zostaje, a kto wraca?

W badaniu zauważono, że ci, którzy decydują się na pozostanie za granicą, często wskazują na lepsze warunki życia i perspektywy zawodowe w krajach przyjmujących. Niemal co czwarty uchodźca planuje osiedlić się na stałe w kraju, który udzielił mu schronienia. Z drugiej strony, powroty do Ukrainy wciąż są nieliczne. Stopa powrotów wynosi obecnie 2,7%, co jest stosunkowo niskim wynikiem, zważywszy na to, że od lutego 2022 roku poza Ukrainą przebywa ponad 6 milionów ludzi.

Przyszłość powrotów zależy w dużej mierze od zakończenia wojny i odbudowy Ukrainy. Wielu uchodźców, którzy rozważają powrót, czeka na stabilizację sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju. Jednak z każdym dniem wojny rośnie liczba tych, którzy osiedlają się na stałe za granicą, zmieniając tym samym demograficzny krajobraz Ukrain

Komentarze (0)