17.11.2023

Co wiemy po pierwszym posiedzeniu sejmu?

Michał Osial
Michał Osial
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Zbyt długa i przewidywalna przemowa prezydenta Andrzeja Dudy, spełnione aspiracje Szymona Hołowni oraz porażka PiS w starciu o fotel marszałka - to główne punkty pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Trwające kilka godzin obrady, choć często przerywane, przebiegły zgodnie z planem. Posłowie złożyli ślubowania, a następnie dokonali wyboru marszałka i wicemarszałków, co wzbudziło najwięcej emocji.

Przez większość obrad, do czasu wyboru nowego marszałka, przewodniczył Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, wskazany wcześniej przez prezydenta Andrzeja Dudę na marszałka seniora. Doświadczony parlamentarzysta stanął na wysokości zadania, debiutując w tej roli. Pomimo pewnej tremy, skutecznie udźwignął swoją funkcję, a jego szybka reakcja oraz lekko żartobliwe upomnienie premiera Morawieckiego dodatkowo ożywiły posiedzenie.

Początkowo głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który podziękował Polakom za liczny udział w wyborach, apelował o reprezentację każdego klubu parlamentarnego w Prezydium Sejmu i zapewnił, że będzie strzegł osiągnięć ostatnich lat. Następnie podał rękę siedzącym posłą w pierwszych rzędach ław poselskich. Gest podania ręki liderom partii, włącznie z Donaldem Tuskiem, był elegancki, to jednak kluczowe będzie praktyczne funkcjonowanie tej trudnej koabitacji.

Decydującym momentem posiedzenia było wybieranie marszałka. O to stanowisko ubiegało się dwóch kandydatów – Elżbieta Witek z PiS i Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi, reprezentujący tkz. demokratyczną opozycję. Wynik głosowania nie przyniósł niespodzianek – Hołownia wygrał wyraźnie. W swoim wystąpieniu zapowiedział, między innymi, usunięcie tzw. zamrażarki z gabinetu marszałka oraz demontaż barierek przed gmachem Sejmu, ustawionych kilka lat wcześniej.

Ostatnim elementem pierwszego dnia obrad było wybranie wicemarszałków. Planowano sześcioro, jednak ostatecznie poparcie większości uzyskało pięć osób reprezentujących różne ugrupowania opozycyjne – Dorota Niedziela i Monika Wielichowska z KO, Piotr Zgorzelski z PSL, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. Elżbieta Witek z PiS po raz drugi tego dnia przegrała głosowanie.

@espresso.com.pl

Jakie wrażenie po pierwszym tygodniu nowej kadencji sejmu? #sejm #wybory #hołownia #ziobro #wójcik #budka #minister #bennyhill #konstytucja

♬ „Yakety Sax”- Theme from the „Benny Hill Show” – Boots Randolph

Komentarze (0)