10.12.2024

Europa zmienia front „NIE” dla azylantów z Syrii

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Decyzje dotyczące wstrzymania przyjmowania wniosków o azyl od obywateli Syrii zaczynają pojawiać się w kolejnych krajach europejskich. Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) ogłosił zawieszenie rozpatrywania takich wniosków, wskazując na narastającą niepewność polityczną w Syrii. Decyzja dotyczy blisko 47 tysięcy wniosków, w tym 46 tysięcy składanych po raz pierwszy. Podobne kroki podjęły Austria, Dania i Szwecja, co zwiastuje możliwą zmianę w podejściu do polityki azylowej w całej Europie.

W Austrii kanclerz Karl Nehammer zlecił przygotowanie programu powrotów i deportacji do Syrii oraz zawieszenie programu łączenia rodzin uchodźców. Obecnie w Austrii toczy się blisko 13 tysięcy spraw związanych z obywatelami Syrii. Dania natomiast wstrzymała rozpatrywanie nowych wniosków oraz deportacje, a szwedzki Urząd Migracyjny zawiesił wydawanie decyzji dotyczących pozwoleń na pobyt. Lider szwedzkiej partii Szwedzcy Demokraci, Jimmie Akesson, zaapelował o przegląd istniejących dokumentów pobytowych Syryjczyków.

Główna przyczyna zmian to niepewność związana z sytuacją polityczną w Syrii. Władze państw europejskich uznają, że obecne warunki utrudniają właściwą ocenę przesłanek ochrony prawnej dla wnioskodawców. Carl Bexelius ze szwedzkiego Urzędu Migracyjnego wskazał, że brak stabilności uniemożliwia podejmowanie decyzji zgodnych z międzynarodowymi standardami ochrony. Niemiecki BAMF oraz inne urzędy wyrażają obawy, że zmiany polityczne w Syrii mogą wpłynąć na bezpieczeństwo uchodźców powracających do kraju.

Reakcje polityczne i społeczne

Decyzje wywołały zróżnicowane reakcje. Część polityków, w tym liderzy antyimigranckich partii, popiera zaostrzenie polityki azylowej. Jimmie Akesson określił obecną sytuację jako szansę na powrót Syryjczyków do ojczyzny. Jednocześnie organizacje broniące praw człowieka ostrzegają przed potencjalnymi konsekwencjami, w tym naruszeniem międzynarodowych zobowiązań dotyczących ochrony uchodźców. Działania te mogą być także krytykowane jako krok w stronę polityki odgradzania się Europy od problemów humanitarnych w regionach objętych konfliktami.

Według doniesień medialnych kolejne państwa rozważają podobne kroki. W Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i Belgii przygotowywane są analizy dotyczące polityki azylowej wobec Syryjczyków. Zmiany te mogą prowadzić do istotnych przekształceń w systemie ochrony uchodźców w całej Unii Europejskiej.

Komentarze (0)