29.05.2024

Fiskus dobierze się do stremerów. Donejty to nie darowizny

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Bez kategorii
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Najnowsza interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wywołała niemałe poruszenie w środowisku internetowych twórców. Okazuje się, że anonimowe wpłaty, tzw. donejty, które streamerzy i youtuberzy otrzymują od swoich obserwatorów, nie mogą być kwalifikowane jako darowizny. W praktyce oznacza to, że od tych wpłat należy odprowadzać podatek dochodowy PIT, co może znacząco wpłynąć na ich dochody.

Donejty, czyli dobrowolne wpłaty od widzów, są popularnym sposobem na wsparcie ulubionych twórców internetowych. Wpłaty te były do tej pory traktowane przez wielu streamerów jako darowizny, które zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, mogłyby być zwolnione z podatku, jeśli nie przekraczały określonych progów. Jednak według najnowszej interpretacji KIS, anonimowość tych wpłat uniemożliwia identyfikację darczyńców oraz określenie wysokości darowizn od poszczególnych osób, co jest niezbędne do skorzystania z ulg podatkowych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, że brak możliwości identyfikacji darczyńców oznacza, iż nie można uznać donejtów za darowizny.

Przy braku takich informacji nie sposób bowiem określić podmiot umowy, jej dokładną treść oraz wysokość wpłaty od konkretnej osoby, a elementy te są nieodzowne dla zweryfikowania charakteru umowy w kontekście opodatkowania jej podatkiem od spadków i darowizn

— podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. W rezultacie, donejty muszą być traktowane jako przychód, od którego należy odprowadzać podatek dochodowy PIT.

Reakcje ekspertów

Eksperci podatkowi zwracają uwagę na poważne konsekwencje tej interpretacji. Piotr Leonarski, doradca podatkowy i adwokat w LSW, zauważa, że brak opodatkowania donejtów stawiał twórców internetowych w uprzywilejowanej pozycji w porównaniu do innych podmiotów sprzedających usługi elektroniczne, które muszą płacić zarówno VAT, jak i podatek dochodowy. „Brak opodatkowania donejtów rodził nierówność na rynku” — podkreśla Leonarski.

Podobnego zdania jest Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy i partner w BTT, który zwraca uwagę na ryzyko, że podczas kontroli podatkowych, wpłaty te będą klasyfikowane jako przychód z innych źródeł. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl, dodaje, że streamerzy muszą być przygotowani na to, że organy podatkowe mogą zakwestionować dotychczasowe podejście do opodatkowania donejtów.

„Streamerzy, influencerzy czerpią swoje dochody z sieci na wiele sposobów. Szczególne kontrowersje w tym temacie stanowią jednak donejty, czyli dobrowolne, anonimowe wpłaty przekazywane twórcom. Większość osób działających w internecie, które zarabiają właśnie w ten sposób, uznała, że są to darowizny od ich widzów. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, jeżeli wartość wpłat od osoby nam obcej, należącej do III grupy podatkowej, nie przekracza 5733 zł podczas okresu 5 lat, czyli kwoty wolnej dla darowizn, to od takiej darowizny nie jest naliczany podatek. Choć stanowisko fiskusa w przypadku dobrowolnych wpłat na rzecz twórców nie jest jednolite, to w niniejszej sytuacji organ uznał podejście streamerów za nieprawidłowe.”

– Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w epity.pl

Co dalej z donejtami?

Nowa interpretacja KIS może wpłynąć na model biznesowy wielu twórców internetowych. Dotychczasowe przychody, które mogły być traktowane jako darowizny, teraz będą obciążone podatkiem dochodowym PIT. Twórcy będą musieli przemyśleć swoje strategie zarobkowe i być może poszukać nowych źródeł dochodu lub bardziej przejrzystych form wsparcia od swoich widzów, które będą zgodne z przepisami podatkowymi.

Zmiana ta wywołała burzę wśród streamerów i youtuberów, którzy obawiają się, że ich dochody mogą znacząco się zmniejszyć.

Komentarze (0)