22.11.2023

Gorzów już nie Wielkopolski, czy zmiana nazwy miasta ma sens?

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego staną przed pytaniem, czy ich miasto powinno zmienić swoją nazwę na Gorzów. To temat, który regularnie wraca jak bumerang, budząc kontrowersje i burzę dyskusji w lokalnej społeczności. Chociaż część mieszkańców popiera tę koncepcję, to większość, jak wynika z komentarzy w mediach społecznościowych, jest temu zdecydowanie przeciwna.

Po co zmieniać nazwę Gorzów Wlkp na Gorzów, skoro już taka miejscowość istnieje?

– komentarz ten odnosi się do artykułu, w którym reporter odwiedził małopolską wieś o nazwie „Gorzów”. Inni mieszkańcy również wyrażają zdanie, że zmiana nazwy nie ma sensu i nie przyniesie żadnych realnych korzyści.

Po co to zmieniać, komu to przeszkadza?!

– pytają retorycznie.

Trzeba jednak pamiętać, że zmiana nazwy miasta to nie tylko kwestia opinii społecznej, ale także koszty dla budżetu miejskiego. Przypomina o tym przykład Stargardu Szczecińskiego, który 8 lat temu zmienił nazwę na Stargard, co kosztowało 50 tysięcy złotych. Dziś taki wydatek byłby z pewnością znacznie wyższy.

Konsultacje obywatelskie kluczem

Kroki ku zmianie nazwy miasta podjął komitet obywatelski, skierowawszy wniosek o konsultacje obywatelskie do prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego, Jacka Wójcickiego. Pierwotny plan zakładał przeprowadzenie konsultacji od 16 listopada 2023 roku do 19 stycznia 2024 roku. Jednak prezydent, choć przychylił się do wniosku, zdecydował o przesunięciu terminu na okres między 6 majem a 2 sierpnia 2024 roku.

Urząd Miasta Gorzowa zapowiada intensywne przygotowania do konsultacji, w tym opracowanie materiałów informacyjnych, kampanię społeczną, współpracę z placówkami oświatowymi, analizę skutków finansowych zmiany nazwy, oraz utworzenie zespołu konsultacyjnego z udziałem specjalistów z różnych dziedzin, takich jak językoznawcy czy socjologowie miast.

Na koniec, pojawia się pytanie, czy zmiana nazwy ma sens? To pytanie, które zostanie postawione przed mieszkańcami podczas konsultacji obywatelskich, a odpowiedź na nie może zaważyć na przyszłości nazwy Gorzowa Wielkopolskiego.

Komentarze (1)

  • krys pisze:

    i dobrze przecież Gorzów nie leży w wielkopolsce bliżej Szczecina niż Poznania Gorzów tylko traci swoją tożsamość