12.12.2023

Grzegorz Braun użył gaśnicy w Sejmie

Michał Osial
Michał Osial
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Grzegorz Braun przy użyciu gaśnicy zgasił menorę w sejmie. We wtorek 11 grudnia 2023 roku (5784 roku żydowskiego) przypada 6 dzień święta. Chanuka 2023 rozpoczęła się wieczorem w czwartek 7 grudnia i potrwa do zachodu słońca w piątek 15 grudnia.

Chanuka, znana również jako Święto Świateł lub Chanukkah, to żydowskie święto religijne obchodzone przez osiem dni i nocy. Upamiętnia historyczne wydarzenia związane z odzyskaniem i ponownym poświęceniem Świątyni Jerozolimskiej w 165 roku przed naszą erą przez żydowskiego wodza i kapłana Judy Makkabeusza oraz jego wojsko w czasie powstania Machabeuszy przeciwko panowaniu Seleucydów.

Centralnym punktem święta Chanuka jest menora, także znana jako chanukija lub świecznik, który jest specjalnym świecznikiem z dziewięcioma ramionami. Każdego dnia festiwalu jedno z dziewięciu ramion menory jest zapalane, zaczynając od jednego i dodając kolejne każdego dnia, aż wszystkie świeczniki płoną w ósmym dniu. Świecznikiem centralnym, zwany „shamash”, jest świeca służąca do zapalania pozostałych. Ten symboliczny akt przypomina cud, który według tradycji miał miejsce podczas ponownego poświęcenia Świątyni, gdy jedno naczynie oleju miało wystarczyć tylko na jeden dzień, a jednak płonęło przez osiem dni.

Komentarze (0)