12.03.2024

Parlament Europejski forsuje Zielony Ład

Michał Osial
Michał Osial
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Parlament Europejski przyjął dyrektywę dotyczącą efektywności energetycznej budynków. Zgodnie z przyjętymi założeniami, począwszy od 2025 roku, zostanie zakazane finansowanie zakupu kotłów gazowych. Co więcej, od 2030 roku nowe kotły gazowe nie będą już montowane w nowo wybudowanych nieruchomościach. Ta decyzja ma na celu przyspieszenie przejścia na bardziej ekologiczne i efektywne źródła energii oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z sektora budownictwa.

Parlament Europejski przegłosował przed chwilą kolejny dokument Zielonego Ładu – dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków.

– poinformowała europosłanka PiS Anna Zalewska.

Dyrektywa obliguje też Państwa Członkowskie do nakreślenia działań mających na celu odsunięcie paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu z perspektywą całkowitego wycofania piecyków na paliwa kopalne do 2040 roku. Co dodatkowo ważne, wszystkie nowe budynki mieszkalne od 2030 roku będą musiały być budynkami o zerowych emisjach, natomiast od 2050 roku taki wymóg będzie obowiązywał również wszystkie istniejące już budynki.

– dodaje Anna Zalewska.

Komentarze (0)