21.12.2023

Podwójne standardy na Allegro – koszulki z Braunem usunięte, ale ze Stalinem są w porządku

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W wyniku kontrowersyjnej interwencji gaśnicowej Grzegorza Brauna w trakcie obrad Sejmu, największa platforma handlowa w Polsce postanowiła usunąć z aukcji kilkadziesiąt gadżetów, które promowały postać tego polityka z ramienia Konfederacji. Zdzwienie budzi fakt, że na platformie dalej można kupić koszulki z wizerunkiem między innymi Stalina.

Cała sytuacja zaczęła się od występku posła Grzegorza Brauna, który podczas obrad w polskim Sejmie postanowił zgasić Menorę Chanukową. Incydent ten wywołał burzę w internecie, gdzie pojawiły się zarówno głosy poparcia, jak i oburzenia dla tego kontrowersyjnego czynu.

Koszulki z Braunem błyskawicznie usunięte

Internauci zauważyli, że na portalu Allegro pojawiły się oferty sprzedaży koszulek z wizerunkiem Grzegorza Brauna. O ile sam fakt sprzedaży nie jest niczym nowym, to sposób w jaki platforma zareagowała na te aukcje, wywołał niemałe zamieszanie. Aukcje zostały bowiem błyskawicznie usunięte, co wzbudziło pytania o zasady, jakimi kieruje się Allegro w ocenie dopuszczalności sprzedaży produktów związanych z kontrowersyjnymi postaciami publicznymi.

Podwójne standardy w serwisie?

To, co szczególnie zdziwiło internautów, to fakt, że koszulki z wizerunkiem Grzegorza Brauna zostały usunięte, podczas gdy na platformie można znaleźć produkty z wizerunkiem postaci odpowiedzialnych za tragedie milionów ludzkich istnień, jak Józef Stalin czy Włodzimierz Lenin. Pytanie o ewentualne podwójne standardy w praktykach Allegro staje się zatem zasadne.

Internauci pytają, dlaczego demokratycznie wybrany poseł nie może być obecny na koszulkach, podczas gdy postacie historyczne, które były odpowiedzialne za wielkie zbrodnie w historii ludzkości, mogą być swobodnie eksponowane.

Czekamy na wyjaśnienia

Nasza redakcja postanowiła wystosować email do biura prasowego Allegro, pytając o uzasadnienie usunięcia aukcji z koszulkami oraz o ogólne zasady, które kierują oceną dopuszczalności sprzedaży produktów. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedź, artykuł zostanie zaktualizowany

Aktualizacja wpisu – mamy odpowiedź od Allegro

Udało nam się uzyskać odpowiedź z biura prasowego serwisu Allegro. W odpowiedzi na naszą prośbę o wyjaśnienie powodów usunięcia koszulek z wizerunkiem posła Grzegorza Brauna oraz o ustosunkowanie się do wciąż aktualnych aukcji z podobiznami Stalina i innych postaci historycznych odpowiedzialnych za mord milionów ludzi otrzymaliśmy następującą odpowiedź.

Tuż po incydencie w Sejmie zaczęły się w Internecie – także na Allegro – pojawiać oferty, które wykorzystywały to do szerzenia nienawiści. Zgłoszono nam to i oferty, które w ewidentny sposób naruszały dobre obyczaje zostały zgodnie z naszym regulaminem usunięte. Mówimy o kilkudziesięciu takich ofertach. Zaznaczamy, że każda użytkowniczka i użytkownik Allegro może w ten sam sposób zgłosić nam naruszenie zasad, jeśli uzna to za stosowne. Odpowiedni formularz znajduje się u dołu każdej oferty na Allegro

Nasza redakcja postanowiła sprawdzić jak działa weryfikację zgłaszanych ofert i czy rzeczywiście zostaną one usunięte. W tym celu korzystając z formularza zgłosiliśmy koszulkę z wizerunkiem Józefa Stalina

Link do zgłoszonej oferty znajduje się TUTAJ

Komentarze (3)

 • AbDuL pisze:

  Stalina dawno zeżarło robactwo a Braun niestety chodzi po ziemi. Idiotów nie należy promować.

  • Jasiu1 pisze:

   Braun prawdziwy patriota. Zgniłe moralnie lewactwo nie może go strawić…

  • TWBOLEK pisze:

   Abdul niezły nick xd
   No idiotów nie należy promować wiec co tu robisz ? Jakim prawem zakazujesz prezentacji posła na Sejm wybranego przez ludzi ? Nie dostał się tam z przypadku sam na niego głosowałem. I jestem dumny z tego co zrobił uścisnął bym mu za to dłoń.