11.06.2024

Polki coraz częściej wybierają Konfederację zamiast Lewicy

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Polki coraz częściej kierują swoje polityczne sympatie w stronę Konfederacji, odwracając się od tradycyjnie lewicowych ugrupowań. Paulina, jedna z wyborczyń, która wraz ze swoją dziewczyną głosowała na Konfederację, podkreśla, że kwestie takie jak aborcja na życzenie czy feminatywy nie są dla nich priorytetowe. Ich zdaniem, w obliczu aktualnej sytuacji w kraju i na świecie, ważniejsze są konkretne działania polityczne i gospodarcze.

W lipcu 2023 roku, przed wyborami parlamentarnymi, Konfederacja notowała rekordowe poparcie w sondażach, sięgające nawet 16%. Co istotne, wzrost ten odnotowano nie tylko wśród młodych mężczyzn, ale także wśród kobiet. W październikowych wyborach Konfederacja zdobyła 7,16% głosów, co przełożyło się na 18 mandatów w parlamencie. W wyborach europejskich poparcie wzrosło niemal dwukrotnie, osiągając 12,08%.

Dlaczego kobiety wybierają konfederację?

Wiele kobiet, takich jak Gosia i Paulina, które wypowiedziały się dla portalu Onet.pl uważa, że Konfederacja oferuje rozwiązania bardziej zgodne z ich przekonaniami niż lewicowe partie. Gosia, która kiedyś była wyborczynią Lewicy, teraz postrzega ją jako „najgorsze zło” i podkreśla, że Konfederacja jest „ostoją szeroko pojętej normalności”. Paulina z kolei zwraca uwagę na zdecydowane stanowisko Konfederacji wobec unijnej polityki, co jest dla niej kluczowym czynnikiem przy wyborze partii.

Prof. Agnieszka Kasińska-Metryka wskazuje na zyskujący popularność trend „tradwives”, czyli kobiet wybierających tradycyjny model rodziny. Dla wielu z nich Konfederacja stała się alternatywą, która lepiej odpowiada ich wartościom niż feministyczne idee promowane przez lewicowe ugrupowania.

Klaudia Domagała, założycielka projektu „Kobiety Konfederacji”, podkreśla, że partia stawia na wolność i niezależność, nie narzucając swojego programu. Dzięki temu Konfederacja zyskała poparcie również wśród kobiet, które doceniają jej gospodarcze i społeczne postulaty.

Konfederacja, choć postrzegana jako partia o konserwatywnych poglądach, przyciąga coraz więcej kobiet, które poszukują w polityce normalności i stabilności. Dla wielu z nich, kluczowe są konkretne działania gospodarcze i społeczne, a nie kwestie światopoglądowe, które dominują w programach lewicowych partii.

Komentarze (0)