Badanie przeprowadzone na zlecenie Radia ZET przez firmę Opinia24 ujawniło, którzy politycy w Polsce mają najwyższy elektorat negatywny. Na szczycie rankingu znalazł się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, którego negatywnie ocenia aż 68 proc. osób deklarujących udział w wyborach. Pozytywną opinię o nim ma jedynie 29 proc. respondentów. Wysokie wartości elektoratu negatywnego osiągnęli również Beata Szydło (66 proc.) oraz były minister edukacji Przemysław Czarnek (64 proc.), co wskazuje na wyraźny kryzys wizerunkowy liderów Zjednoczonej Prawicy.
W obliczu słabych notowań czołowych postaci PiS wybór Karola Nawrockiego jako potencjalnego kandydata tej partii na prezydenta wydaje się strategicznym posunięciem. Nawrocki, mimo niskiego poziomu rozpoznawalności (61 proc. badanych nie zna jego osoby), ma zaledwie 18 proc. elektoratu negatywnego, co czyni go mniej kontrowersyjną postacią w porównaniu z innymi liderami. Pozytywną opinię o Nawrockim wyraża 22 proc. respondentów, co daje mu potencjał do zdobycia poparcia wśród wyborców zmęczonych dotychczasowymi liderami partii rządzącej.
Trzaskowski liderem zaufania
Wśród polityków drugiej strony politycznej na czoło wysuwa się Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, którego pozytywnie ocenia aż 56 proc. respondentów. To najwyższy wynik w badaniu, przy elektoracie negatywnym na poziomie 40 proc. Wyniki Trzaskowskiego kontrastują z bardziej mieszanymi ocenami Donalda Tuska, który uzyskał 55 proc. negatywnych i 42 proc. pozytywnych opinii.
Sondaż uwzględnił także innych znanych polityków, których notowania ukazują głębokie podziały w polskim społeczeństwie. Były premier Mateusz Morawiecki i eurodeputowany Robert Biedroń uzyskali niemal identyczne wyniki: około 60 proc. elektoratu negatywnego i 37 proc. pozytywnego. Z kolei Szymon Hołownia wyróżnia się niemal idealną równowagą w opiniach, z wynikiem 48 proc. negatywnych i 49 proc. pozytywnych ocen.
Komentarze (0)