12.01.2024

Psy w pralce zamiast budy – zimowa walka z czasem i okrucieństwem wobec zwierząt

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Zima to trudny czas nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, które stają się ofiarami zaniedbania i okrucieństwa ze strony swoich właścicieli. Fundacje ochrony zwierząt, takie jak DIOZ czy OTOZ Animals, intensyfikują swoje wysiłki, aby ochronić porzucone i zaniedbane zwierzęta przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, niestety - nie wszędzie są w stanie dotrzeć na czas.

Pralka zamiast budy, a obok nowy dom

Kiedy temperatury spadają poniżej zera zaczyna się wyścig z czasem aby uratować jak najwięcej zwierząt od śmierci. W polskim krajobrazie, pomimo dostępu do globalnej wiedzy, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potrzeby właściwej opieki nad zwierzętami. Na platformach społecznościowych, takich jak TikTok, fundacje codziennie dokumentują dramatyczne interwencje, prezentując skrajne przypadki zaniedbań. Filmiki ukazują psy, które cierpią w zimowych warunkach, śpiąc w zniszczonych budach, na łańcuchach, w beczkach, a nawet pralkach.

Mamy karmę ale się skończyła…

Wielu właścicieli zwierząt, konfrontowanych z zarzutami o zaniedbywanie swoich podopiecznych, tłumaczy się i próbuje udowodnić, że dbają o swoje zwierzęta. Jednak często pytania: czy zwierzęta posiadają karmę czy mają stały dostęp do wody, kiedy ostatnio jadły kończą dyskusję. Codziennie fundacje spotykają się z zaskakującymi brakami podstawowych dóbr dla zwierząt.

@diozpl Zagłodziła i zaniedbała 6 psów. Wychudzone szczenięta z wadami rozwojowymi, spowodowanymi zagłodzeniem, padały na posesji jak muchy. Wszystkie psy były głodne, skrajnie zapchlone, z chorobami skóry i ciężkimi kołtunami, w które wklejone były odchody. Dramat zwierząt odkryliśmy w ramach zimowej akcji ratunkowej, podczas której ratujemy zwierzęta przed mrozem. Dzięki interwencji okolicznych sąsiadów dowiedzieliśmy się, że zwierzęta regularnie żebrają pod wiejskim sklepem, błagając o odrobinę jedzenia! Śpiące pośród śmieci zwierzęta zmuszone były wylizywać plastikowe opakowania po wędlinach, bo na nic innego nie mogły liczyć. To kolejna skrajna patologia, która postanowiła mieć całą armię zwierząt, ale zapomniała, że to żywe istoty o które trzeba dbać… Zazwyczaj u takich ludzi słyszymy, że karma była do wczoraj, ale zabrakło jej podczas interwencji. O opiece weterynaryjnej w tym miejscu również nie było mowy! Żadne z tych zwierząt NIGDY nie było u lekarza weterynarii, chociażby w celu wykonania obowiązkowych szczepień. Tak właśnie w Polsce zwierzęta trafiają w byle łapy, a państwo nie kontroluje w żaden sposób ich posiadaczy. Jak można spokojnie siedzieć w ciepłym domu, patrząc zza okna na zwijające się z głodu żywe istoty? Zwierzęta zostały odebrane i uzyskały w DIOZ natychmiastową pomoc. Wykonane badania nie pozostawiają wątpliwości – psy są zagłodzone, zmagają się z anemią, stanem zapalnym skóry i układu moczowego. W ich kale znajdujemy niezliczone ilości pasożytów, potęgujących fatalne samopoczucie. Przed nimi długa droga do zdrowia, ale na szczęście powolne konanie zostało przerwane! Możemy ratować te istoty tylko dzięki Twojemu wsparciu, za które serdecznie dziękujemy! Pomóż nam uratować tę szóstkę oraz kolejne, które z niecierpliwością na nas czekają… 💌 Link do zbiórki w BIO 💌 BLIK przelew na telefon – 690-104-520 💌 mBank S.A. 49 1140 2004 0000 3802 7654 3761 Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt ul. Grottgera 7A, 58-500 Jelenia Góra 💌 PayPal – sekretariat@dolnoslaski-ioz.pl #rescuedog #rescue #dog #puppy #help #dogsofinstagram #pet #animals #poland #horror #winter #snow #fyp #boy ♬ Sad piano ballad (BGM / sad)(936782) – TrickSTAR MUSIC

Fundacje ochrony zwierząt mają teraz pełne ręce roboty, starając się ratować psiaki i nie tylko przed wychłodzeniem. Ich interwencje obejmują odbieranie interwencyjne zaniedbanych zwierząt od ich właścicieli, co staje się szczególnie pilne, gdy temperatury spadają poniżej zera.

Trudno zliczyć ile dziennie pokazywanych jest psów, które zamiast w ciepłych domach śpią w zniszczonych budach, na łańcuchach czy też w beczkach. Ludzie nie dbają nawet o dostęp do wody dla zwierzaków i kiedy przychodzi mróz, psy nierzadko gryzą lód aby zaspokoić swoje pragnienie. Sytuacja powraca co roku, kiedy jest zimno fundacje mają ręce pełne roboty, jednakże ich działanie trwa cały rok i jest równie intensywne każdego dnia, każdego miesiąca.

@otozanimals_ Blondyn to kolejny psiak, którego udało się nam uratować! Mróz szaleje, a my nadal otrzymujemy pełno zgłoszeń, pomóż nam ratować psiaki łańcuchowe https://pomagam.pl/9nwwtt Wychudzony Blondyn z radością i nadzieją powitał inspektorki OTOZ Animals. Psiak uwiązany był na łańcuchu, a na jego nieocieplonej budzie wisiała tabliczka z rysunkiem psa i napisem ,,obiekt monitorowany całodobowo”, a Blondyn to super łagodny i towarzyski pies, zresztą czego na uwięzi miał pilnować?! Podczas interwencji był bardzo głodny, a jego miski świeciły pustkami. Psiak został przez nas odebrany. Odchodząc, nie obejrzał się za siebie! Blondyn przyjechał do naszego przytuliska w Bojanie @adoptujOTOZanimals, gdzie od razu otrzymał pomoc lekarsko-weterynaryjną. W gabinecie trudno było mu powstrzymać emocje – cieszył się, chciał się bawić i przytulać. Blondyn jest młodym ok. 2-letnim pieskiem. Mamy nadzieję, że po zakończeniu kwarantanny i leczenia szybko znajdzie kochający dom! tel. adopcyjny: 721 440 005 Pod naszą opieką przebywa wiele innych psów i kotów czekających na nowy dom. Prosimy, pomóż nam je leczyć i utrzymać w tym trudnym, mroźnym okresie. Numer konta bankowego: Kod BIC (Swift): BPKOPLPW PKO BP: 55 1020 1853 0000 9902 0069 5668 oraz Paypal : paypal@otoz.pl Tytułem: Zimowy Patrol Animalsów OTOZ Animals – Organizacja Pożytku Publicznego Krajowy Rejestr Sądowy KRS 0000069730 #interwencja #dlaciebie #dc #fyp ♬ original sound – spedx8

Brak edukacji i martwe prawo

Jednakże, sytuacje takie jak opisane wyżej stawiają bardzo ważne pytanie: jak powinno być karane okrucieństwo wobec zwierząt? Mimo istnienia przepisów dotyczących znęcania się nad zwierzętami, egzekwowanie prawa w tym obszarze pozostaje niewystarczające. Rzadko kto ściga przestępstwa związane z okrucieństwem wobec zwierząt, chyba że sprawa stanie się medialna bądź zostanie zgłoszona w odpowiednie miejsce. Niestety, obecnie to martwy obszar naszego prawa i ludzie nie biorą go na poważnie.

@diozpl Okrutnych sercu Polaków nie jest w stanie zmienić nawet bożonarodzeniowa aura. Sami już wkrótce będą rozpasać się przy wigilijnych stołach, a ich psy będą w tym czasie umierać w głodzie, na łańcuchach… Błagamy o pomoc dla jednego z kilku uratowanych dziś psiaków, który nie będzie musiał spędzać kolejnych nocy w niewyobrażalnym mrozie. Tylko z Twoją pomocą jesteśmy w stanie zmieniać w los konających z głodu zwierząt. 💌 BLIK na pomoc 690-104-520 💌 PayPal sekretariat@dolnoslaski-ioz.pl 💌🐾 Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt mBank S.A. BIC PL49 1140 2004 0000 3802 7654 3761 #rescuedog #rescue #dog #dogsofinstagram #doglover #love #christmas #winter #animal #help ♬ dźwięk oryginalny – DIOZ 🐾

Obecny stan prawny wydaje się niewystarczający, co prowadzi do potrzeby rewizji i lepszego egzekwowania przepisów. Kampanie społeczne, zwłaszcza te ukierunkowane na edukację starszych osób, mogą stanowić skuteczne narzędzie w promowaniu odpowiedzialnego traktowania zwierząt i podnoszeniu świadomości społecznej. Nie do każdego mogła jeszcze dotrzeć wiedza o tym jakie karmy są najlepsze, ale każdy powinien mieć w sobie człowieczeństwo, które nie pozwoliłoby na trzymanie zwierzaka na łańcuchu podczas mrozów.

Nadzieja na lepsze jutro

Cieszmy się, że mamy w naszym kraju prawo pozwalające działać fundacjom i odbierać interwencyjnie zaniedbane zwierzęta. Niestety, czasami pojawiają się głosy polityków, mówiące o potrzebie ukrócenia działań tego typu organizacji. Jednak najlepszym dowodem na zbawienne działanie organizacji pro-zwierzęcych jest radość uratowanych zwierząt i ich nadzieja na lepszy dom. Poniżej zostawiamy link do profilu adopcyjnego fundacji DIOZ

LINK TUTAJ

Komentarze (0)