20.11.2024

Samsung chce zakazu sprzedaży chińskich smartfonów w USA. Chodzi o patenty

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Tech
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Samsung Display wytoczył poważne działa przeciwko chińskim producentom elektroniki, oskarżając BOE Technology o naruszenie czterech patentów związanych z produkcją ekranów OLED. Spór ten może mieć daleko idące konsekwencje, w tym wprowadzenie zakazu importu i sprzedaży niektórych chińskich smartfonów na terenie Stanów Zjednoczonych.

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to kolejny rozdział wojny handlowej między USA a Chinami, to rzeczywiste tło konfliktu to rywalizacja o dominację technologiczną i ochronę własności intelektualnej Samsunga.

Jeśli amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego (ITC) przychyli się do wniosku Samsunga, zakaz może dotknąć takich marek jak OnePlus, Motorola czy Lenovo, które korzystają z ekranów produkcji BOE. W efekcie na amerykańskim rynku mogą ucierpieć producenci laptopów (np. HP i Asus) oraz smartfonów, w tym OnePlus planujący premierę swojego flagowego modelu 13. ITC na razie nie widzi bezpośredniego wpływu naruszenia patentów na amerykański rynek, ale Samsung nie zamierza odpuszczać i zapowiada kolejne kroki prawne, które mogą zadecydować o losie chińskich produktów.

Co oznacza ten spór dla USA i Europy?

Samsung Display, jako dostawca ekranów dla marek takich jak Apple czy Google, znajduje w USA podatny grunt dla swoich argumentów. Ewentualne ograniczenia wobec BOE mogą wzmocnić pozycję Samsunga jako kluczowego dostawcy technologii ekranowych. Chociaż chińskie marki smartfonów nie są w USA tak popularne jak w Europie, ewentualny zakaz może zachwiać konkurencją i zwiększyć ceny urządzeń. W Europie tymczasem trwa inny spór patentowy – zakazy sprzedaży modeli Oppo i OnePlus wynikający z naruszeń patentów Nokii i InterDigital pokazują, że konflikty patentowe nie omijają naszego kontynentu.

Spory patentowe, takie jak ten między Samsungiem a BOE, to tylko jeden z elementów rywalizacji technologicznej na globalnym rynku. Nawet jeśli ostateczna decyzja ITC w sprawie BOE zapadnie dopiero w 2025 roku, już teraz widać, jak istotną rolę odgrywa ochrona własności intelektualnej w walce o wpływy. Dla chińskich producentów może to być kolejny cios, utrudniający dostęp do kluczowych rynków. Z kolei dla konsumentów na całym świecie takie konflikty oznaczają mniej konkurencji, a tym samym wyższe ceny i mniejszy wybór urządzeń.

Komentarze (0)