03.03.2024

W Sejmie zacznie się proces zmiany Konstytucji

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W nadchodzącym tygodniu rozpocznie się w polskim parlamencie proces zmiany konstytucji, a dotyczyć będzie on części związanej z Trybunałem Konstytucyjnym - ogłosił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier oraz minister obrony narodowej.

W trakcie spotkania z dziennikarzami w Krakowie, wicepremier podkreślił, że prace nad przywracaniem praworządności są w toku, a projekt ustawy dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa już został złożony. Teraz przed parlamentarzystami stoi zadanie opracowania ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz przeprowadzenia zmian w konstytucji, choć proces jest czasochłonny, rozpocznie się w bieżącym tygodniu.

Jeszcze w styczniu premier Donald Tusk ogłosił rozpoczęcie prac w zespole międzyresortowym, powołanym z inicjatywy ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Zadaniem tego zespołu jest przedstawienie propozycji prostych zmian w konstytucji, szczególnie w kontekście Trybunału Konstytucyjnego. Istotnym celem sejmowej większości jest szybkie przegłosowanie nowej formuły Trybunału Konstytucyjnego, która gwarantuje reprezentację zarówno rządzącej koalicji, jak i opozycji.

Międzynarodowa krytyka

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym oraz w samej konstytucji są kluczowym elementem dyskusji publicznej i politycznej w Polsce od dłuższego czasu. Konflikty i kontrowersje wokół Trybunału oraz sposobu jego obsadzania naruszyły fundamenty demokratycznego państwa, co stało się przedmiotem krytyki ze strony nie tylko opozycji, ale również międzynarodowych instytucji i organizacji.

Rozpoczęcie procedury zmiany konstytucji w kwestii Trybunału Konstytucyjnego stanowi kolejny etap w staraniach o przywrócenie stabilności instytucjonalnej i prawnej w Polsce.

Komentarze (0)