07.11.2023

Więzienne tatuaże i ich znaczenie

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Lifestyle
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Więzienie to miejsce, które od zawsze wzbudzało wiele tajemnic i opowieści. Jednym z elementów kultury więziennej, który budzi szczególne zainteresowanie, są tatuaże. Choć jeszcze niedawno uważano, że tatuaże to wyłącznie domena kryminalistów, obecnie coraz więcej osób bez kryminalnej przeszłości decyduje się na ozdobienie swojego ciała w ten sposób. Niemniej jednak, więzienne tatuaże wciąż posiadają swoje ukryte znaczenia, które warto poznać.

Łza – Symbol Żalu i Skruchy

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tatuaży w środowisku więziennym to łza pod okiem. Ten tatuaż ma głębokie znaczenie, oznaczając żal i skruchę więźnia w stosunku do popełnionych czynów. To rodzaj symbolu, który wyraża uczucie winy i przeszłości, która ciąży na danej osobie. Łza jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i często interpretowanych znaczeń w więziennym środowisku.

Cynówka – Oznaczenie Umiejętności

Innym popularnym tatuażem w więzieniu jest „cynówka” – mała kropka umieszczona obok oka. Ten tatuaż ma zupełnie inną konotację niż łza. „Cynówka” jest symbolem umiejętności pisania i odszyfrowywania tajnych grypsów w środowisku więziennym. To oznaczenie sugeruje, że osoba, która je nosi, jest zazwyczaj inteligentna i może pełnić rolę tłumacza w świecie kryminalnym.

Kropka na Środku Nosa – Kapuś, Czyli Donosiciel

Kolejnym tatuażem z kontrowersyjnym znaczeniem jest kropka umieszczona na środku nosa. Ten znak to oznaczenie osoby, która jest kapusiem lub, inaczej mówiąc, donosicielem. Osoba z takim tatuażem jest uważana za kogoś, kto współpracuje z władzami więziennymi lub przeciwną stroną. To jedno z bardziej niebezpiecznych oznaczeń w środowisku więziennym, ponieważ donosiciele często stawiają sobie za cel wydanie swoich współwięźniów.

Kropka pomiędzy oczami

Jeśli jakiś więzień posiada wytatuowaną pomiędzy swoimi oczami kropkę, oznacza to, że jest osobą nieprzewidywalną. Często takie osoby są zdolne do wszystkiego, nawet do najgorszych czynów

Coś więcej niż tylko tatuaż

Warto zaznaczyć, że większość takich tatuaży jest wykonywana w więzieniach w sposób przymusowy, często przy użyciu siły i wbrew woli więźnia. Są to znaki, które mają wpłynąć na pozycję i respekt danej osoby w więziennej hierarchii.

Podsumowując, więzienne tatuaże stanowią swoisty język wewnętrznej kultury więziennej. Choć niektóre z tych symboli są powszechnie rozpoznawalne, ich znaczenie i interpretacja mogą być zaskakująco skomplikowane. To istny kod, który pomaga więźniom porozumiewać się i rozumieć swoje miejsce w kręgu więziennym. Jednak warto pamiętać, że tatuaże te często świadczą o trudnej przeszłości i doświadczeniach osób noszących je, co dodaje im jeszcze głębszego kontekstu i znaczenia.

Komentarze (0)