23.04.2024

Wynajmujący w Warszawie zarobią miliony dzięki europejskiej trasie Taylor Swift

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Lifestyle
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Europejska trasa koncertowa Taylor Swift przynosi milionowe zyski wynajmującym nieruchomości na krótki termin. Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą AirDNA szacuje, że trasa piosenkarki ma wpływ na rynek najmu krótkoterminowego w Stanach Zjednoczonych rzędu 27,3 miliona dolarów. W Europie "efekt Swift" jest równie obiecujący, a Warszawa wydaje się być liderem tego trendu.

Taylor Swift, obecnie jedna z największych gwiazd muzycznych na świecie, przyciąga nie tylko tłumy na swoje koncerty, ale również generuje znaczne zyski dla właścicieli nieruchomości. Analitycy AirDNA zauważyli wyraźną korelację między trasą koncertową Swift a wzrostem przychodów z najmu krótkoterminowego.

Taylor Swift budzi ogromne zainteresowanie i gdziekolwiek się pojawi, towarzyszy jej niesamowita energia, która przyciąga tłumy. Jej trasa koncertowa w USA obejmowała 52 koncerty, a w ramach trasy europejskiej ma się odbyć 51 koncertów, a każdy z nich przynosi znaczny wzrost popytu na zakwaterowanie w danym miejscu.

– mówi Bram Gallagher, ekonomista AirDNA.

Trasa koncertowa The Eras Tour, składająca się z 52 koncertów w 20 amerykańskich miastach, przyczyniła się do dodatkowych przychodów z najmu krótkoterminowego w wysokości około 27 milionów dolarów.

Około 75 proc. z tej kwoty wynikało z dodatkowego popytu, czyli większej liczby rezerwowanych noclegów. Pozostałe 25 proc. stanowi wzrost stawek za wynajem wynikający z wyższego obłożenia obiektów. Wpływ trasy The Eras Tour w USA pod względem całkowitego popytu i liczby dób noclegowych przełożył się na prawie 76 tys. dodatkowych dób noclegowych.

– dodaje Gallagher.

Wynajmujący nieruchomości w Los Angeles, Nashville i Phoenix osiągnęli największe zyski na amerykańskiej części trasy. Teraz wzrok skierowany jest na Europę, gdzie trasa obejmie 18 miast, w tym trzy koncerty w Warszawie na PGE Narodowym. Ekonomiści spodziewają się podobnych efektów na rynku najmu krótkoterminowego.

Nie dysponujemy jeszcze pełnymi danymi na temat rezerwacji, ponieważ wiele z nich dopiero zostanie dokonanych, ale obecnie dodatkowy popyt na podstawie danych dotyczących dotychczasowego tempa rezerwacji jest nawet wyższy i wyniesie około 109 tys. dób noclegowych.

– mówi Gallagher.

Zdaniem ekspertów, wielkie wydarzenia muzyczne, takie jak trasa Taylor Swift, generują duży popyt na noclegi, co z kolei przekłada się na wyższe ceny i większe przychody dla wynajmujących. Stawki za noclegi w Europie są wyższe niż zwykle, co oznacza dodatkowe zyski dla właścicieli nieruchomości.

Stawki również się podnoszą – obecnie dostępne jeszcze pokoje w Europie wynoszą około 300 euro, co jest dość wysoką ceną w średnim ujęciu. Jest to cena o ok. 127 proc. wyższa niż w poprzedzającym tygodniu i niebagatelny zysk dla wynajmujących.

– zauważa ekspert AirDNA.

Komentarze (1)