Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, ogłosił zmiany w sposobie gromadzenia danych o przypadkach nieszczepionych dzieci, a także rozważa wprowadzenie nowego systemu kar dla rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich pociech. Według informacji podanych przez „Dziennik Gazeta Prawna”, wkrótce mogą pojawić się mandaty dla takich rodziców. GIS już wdrożył zmiany w sposobie rejestracji przypadków nieszczepionych dzieci. […]
Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, ogłosił zmiany w sposobie gromadzenia danych o przypadkach nieszczepionych dzieci, a także rozważa wprowadzenie nowego systemu kar dla rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich pociech. Według informacji podanych przez „Dziennik Gazeta Prawna”, wkrótce mogą pojawić się mandaty dla takich rodziców.
GIS już wdrożył zmiany w sposobie rejestracji przypadków nieszczepionych dzieci. Wcześniej bazowano głównie na kartach szczepień i oficjalnych odmowach, co nie oddawało pełnego obrazu sytuacji. Teraz do bazy danych będą trafiać numery PESEL i adresy zamieszkania dzieci, które nie zostały zaszczepione. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie dotarcie do rodziców, a także dokładne monitorowanie, jakie szczepienia zostały pominięte i czy dziecko otrzymało wszystkie wymagane dawki.
Sanepid będzie nakładać mandaty
Dr Grzesiowski wskazuje, że obecny system kar jest zbyt skomplikowany i czasochłonny. Od momentu nałożenia kary do jej ściągnięcia może minąć nawet kilka lat. GIS chce uprościć ten proces, umożliwiając bezpośrednie nakładanie mandatów przez sanepid. Ma to na celu szybsze i bardziej efektywne egzekwowanie obowiązku szczepień.
Profesor Marcin Czech, specjalista epidemiologii i były wiceminister zdrowia ds. polityki lekowej, zastanawia się nad możliwością wprowadzenia przepisów podobnych do tych obowiązujących w Australii. Tam rodzice, którzy nie zaszczepili swoich dzieci, ponoszą całkowite koszty leczenia w przypadku zachorowania na chorobę, przeciw której dziecko nie zostało zaszczepione. Rozważania nad takimi przepisami mają na celu zniechęcenie rodziców do rezygnacji ze szczepień i zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
Nowe przepisy dla wspólnego dobra
Zmiany te mogą budzić kontrowersje i sprzeciw wśród rodziców przeciwnych szczepieniom, jednak GIS podkreśla, że są one konieczne dla ochrony zdrowia publicznego. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu zwiększenie liczby zaszczepionych dzieci i ograniczenie ryzyka wybuchu epidemii chorób, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.
Zbliżające się zmiany w systemie kar i gromadzenia danych mogą znacząco wpłynąć na podejście do szczepień w Polsce, a ich celem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia dzieci oraz zabezpieczenie społeczeństwa przed chorobami zakaźnymi.
Komentarze (0)