12.09.2023

Powstaną ośrodki leczenia endometriozy

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Zdrowie
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Według badań, aż dziesięć na sto kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę. Dzięki staraniom ministerialnego zespołu, planowane jest stworzenie efektywnych strategii zwalczania tej choroby. Dodatkowo, planowane jest utworzenie wyspecjalizowanych ośrodków leczenia endometriozy.

Endometrioza to przewlekła choroba polegająca na występowaniu tkanki endometrialnej poza macicą. Skupiska endometriozy mogą występować w jamie otrzewnej oraz innych narządach, powodując bolesne miesiączki i ból podczas stosunku.

Prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy ds. położnictwa i ginekologii, podkreślił, że choroba ta często jest trudna do skutecznego leczenia i ma poważne konsekwencje społeczne, takie jak wykluczenie kobiet z życia zawodowego, społecznego i rodzinnego, a także prowadzić może do niepłodności.

Endometrioza jest globalnym problemem zdrowotnym, choć nie ma precyzyjnych danych z powodu trudności w jej diagnozowaniu. Jednak nieleczenie endometriozy może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych u młodych kobiet.

Doktor Bogumił Paweł Siekierski z Kliniki Ginekologii Medicover podkreślił, że endometrioza, choć nie jest śmiertelną chorobą, poważnie wpływa na życie młodych kobiet.

Paweł Basta zauważył, że diagnoza endometriozy jest wyjątkowo skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, takich jak zaawansowane badania ultrasonograficzne.

Jednak brakuje wiedzy na temat tej choroby wśród personelu medycznego, w tym studentów medycyny i lekarzy.

Fundacja Pokonać Endometriozę podjęła się wysiłku na rzecz poprawy sytuacji chorych na endometriozę. Ministerstwo Zdrowia działa w celu opracowania rozwiązań systemowych, które mogą pomóc pacjentkom, w tym wprowadzenia testów skłonności do zachorowania na endometriozę oraz utworzenia ośrodków referencyjnych z specjalistami w tej dziedzinie.

Panel dyskusyjny „Czy można wygrać z endometriozą?” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniach 5-7 września 2023 r.

Komentarze (0)