27.10.2023

Chcą zmiany granic! Czy wiele województw zniknie z mapy?

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Czy Polska może zmienić swój podział administracyjny? To pytanie powraca wraz z propozycją Instytutu Sobieskiego, który sugeruje radykalne zmiany w układzie województw. Jednym z efektów tych propozycji jest możliwość zniknięcia województwa lubuskiego. Ale czy te zmiany są realne?

Obecne województwa to dzieło przypadku?

Dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej, autor raportu „Korekta układu województw”, kwestionuje obecny podział administracyjny Polski. Uważa, że jest on wynikiem „przypadkowej hybrydy” powstałej w wyniku zakulisowych działań politycznych.

Raport opisuje kilka wariantów nowego podziału Polski na województwa, ale najbardziej kontrowersyjny to zmniejszenie liczby województw z 16 do 12. W ramach tych zmian, województwo lubuskie przestałoby istnieć.

Powrót do starej koncepcji

W skrócie, czwarty wariant raportu zakłada powrót do koncepcji dużych województw, opartych na wielkoskalowych układach osadniczych, ze szczególnym naciskiem na metropolie. Gorzów Wielkopolski i północna część województwa lubuskiego znalazłyby się w nowym, większym województwie zachodniopomorskim, obejmującym także Słupsk i Koszalin. Te trzy miasta miałoby status ośrodków wojewódzkich, nad nimi funkcjonowałby ośrodek metropolitalny z siedzibą w Szczecinie.

Dolny śląsk znacznie większym

Zielona Góra oraz południowa część województwa lubuskiego zostałyby przyłączone do Wrocławia, powiększając województwo dolnośląskie. W wyniku tych zmian, różnice w liczbie mieszkańców pomiędzy różnymi regionami zostałyby wyrównane. Województwo zachodniopomorskie miałoby 2,2 miliona mieszkańców, co czyniłoby je najmniejszym pod tym względem.

Czy to ma sens?

Pytanie, które się nasuwa, brzmi: czy te zmiany są realne? Podział administracyjny Polski jest kwestią skomplikowaną i obarczoną wieloma interesami. Zmiany tego rodzaju wymagałyby szerokiej debaty i konsultacji, a także aprobaty parlamentu i społeczeństwa. Dlatego też, choć propozycje Instytutu Sobieskiego wydają się radykalne, ich realizacja może być trudna do osiągnięcia.

Zanim zniknie województwo lubuskie z mapy Polski, wiele musiałoby się wydarzyć. Jednak propozycje te stawiają ważne pytania dotyczące naszego podziału administracyjnego i konieczności jego ewentualnej poprawy. Debaty na ten temat mogą wzbudzić interesującą dyskusję o przyszłości naszego kraju.

Komentarze (0)