24.05.2024

Coraz więcej firm w Polsce upada

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Lifestyle
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Polskie firmy stają przed ogromnym wyzwaniem. Jak wynika z danych Dun & Bradstreet Poland, cytowanych przez "Rzeczpospolitą", od początku roku do połowy maja zawiesiło swoją działalność aż 90,6 tys. firm. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że z tej liczby mniej niż 0,9 tys. firm zdecydowało się wznowić działalność. Oznacza to, że powrót na rynek udaje się zaledwie jednej na sto firm, które zawiesiły swoją działalność.

Alarmujące Statystyki

Według Tomasza Starzyka z Dun & Bradstreet Poland, większość firm, które zawieszają swoją działalność, nie wraca do aktywnej działalności gospodarczej.

Reszta nadal jest zawieszona lub już wykreślona z rejestrów

— mówi Starzyk w rozmowie z dziennikiem. Jeśli obecne tempo zawieszeń się utrzyma, liczba zawieszeń w całym roku może przekroczyć 200 tys., w porównaniu do 180 tys. w ubiegłym roku.

Większość zawieszonych firm to jednoosobowe działalności gospodarcze. Właściciele tych firm, zmuszeni do zawieszenia działalności, często decydują się na powrót na etat, zmianę zawodu, czy nawet emigrację. To zjawisko ma poważne konsekwencje dla rynku pracy i gospodarki.

Zawieszenie działalności gospodarczej jest często ostatecznością dla przedsiębiorców, którzy nie widzą możliwości dalszego prowadzenia biznesu. Główne przyczyny to:

  • Rosnące koszty działalności: Wzrost cen surowców, energii oraz usług transportowych znacząco obciąża budżety małych firm.
  • Brak wsparcia ze strony państwa: Wielu przedsiębiorców narzeka na niewystarczające wsparcie ze strony rządu w postaci dotacji czy ulg podatkowych.
  • Problemy z płynnością finansową: Opóźnienia w płatnościach od kontrahentów oraz trudności w uzyskaniu kredytów powodują, że przedsiębiorcy nie są w stanie utrzymać płynności finansowej.

MŚP to motor napędowy innowacji

Jeśli obecna tendencja się utrzyma, polska gospodarka może stanąć przed poważnymi problemami. Zanik małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) będzie miał negatywny wpływ na rynek pracy, innowacyjność i konkurencyjność gospodarki. MŚP są często motorem napędowym innowacji oraz źródłem zatrudnienia dla wielu osób.

Ponadto, emigracja przedsiębiorców w poszukiwaniu lepszych warunków do prowadzenia działalności za granicą stanowi poważne zagrożenie dla rozwoju gospodarki krajowej. Utrata talentów i doświadczenia może hamować rozwój technologiczny i innowacyjny Polski.

Co Dalej?

Aby przeciwdziałać tej niekorzystnej tendencji, konieczne są zdecydowane działania ze strony rządu i instytucji wspierających przedsiębiorczość. Potrzebne są:

  • Ulgi podatkowe i dotacje: Skuteczne programy wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Poprawa dostępu do kredytów: Ułatwienia w uzyskiwaniu kredytów oraz lepsze warunki finansowania działalności gospodarczej.
  • Edukacja i doradztwo: Programy szkoleniowe i doradcze, które pomogą przedsiębiorcom w zarządzaniu finansami i rozwijaniu biznesu.

W obliczu rosnącej liczby zawieszeń działalności gospodarczej, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, aby zapewnić stabilność i rozwój polskiej przedsiębiorczości. Tylko w ten sposób można zapewnić, że polskie firmy będą miały szansę na rozwój i konkurowanie na rynku zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.

Komentarze (0)