Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski przynoszą niespodzianki na polskiej scenie politycznej. Koalicja Obywatelska umacnia swoją pozycję, wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość. Zaskakuje spadek poparcia dla Konfederacji oraz wzrost notowań Trzeciej Drogi i Lewicy.
Partie mniejsze, które wcześniej nie pojawiały się w sondażach, teraz zdobywają pewne poparcie. Co więcej, zmniejsza się liczba niezdecydowanych wyborców, co może mieć znaczący wpływ na przyszłe wyniki wyborów.
KO umacnia swoją pozycję
Koalicja Obywatelska, z poparciem na poziomie 33% wyraźnie prowadzi w sondażu, zwiększając swoje poparcie o 1,8 punktu procentowego w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Jest to wynik, który daje partii Donalda Tuska pewną przewagę nad konkurentami. Prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, zauważa, że KO powinna analizować te wyniki w sposób szczególny, zwracając uwagę na stabilność swojego elektoratu i konieczność utrzymania wsparcia mniejszych koalicjantów.
PiS na drugim miejscu
Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 28,3% poparcia, co również stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Partia Jarosława Kaczyńskiego, choć zwiększyła swoje notowania, musi stawić czoła wyzwaniom związanym z budowaniem koalicji. Zdaniem prof. Chwedoruka, PiS, w obliczu ewentualnej wygranej Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, może liczyć na lepsze kontakty z amerykańską administracją, co może wpłynąć na przyszłe układy koalicyjne.
Trzecia Droga, koalicja PSL i Polski 2050, odbija się od dna, osiągając 10,9% poparcia i awansując o dwie pozycje w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Lewica również odnotowuje wzrost, osiągając 9,9%.
Mocny spadek Konfederacji
Konfederacja, z wynikiem 9,6%, odnotowuje spadek poparcia. Jeszcze miesiąc temu partia ta cieszyła się 11% poparciem, zamykając podium. Obecnie została zepchnięta przez Trzecią Drogę i Lewicę. Jak zauważa prof. Chwedoruk, elektorat Konfederacji, składający się głównie z młodych wyborców, jest nieprzewidywalny i podatny na zmiany preferencji politycznych.
W sondażu zauważalny jest wzrost poparcia dla tzw. „innych partii”, które uzyskały 1,9%. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy nikt z ankietowanych nie wskazał tej opcji. Liczba niezdecydowanych wyborców spadła z 13,8% do 6,4%.
Róbcie tak dalej to Konfederacja będzie miała konstytucyjną pic.twitter.com/3zy0bMrSad
— Zespół Brauna (@ZespolBrauna) July 30, 2024
Rozkład mandatów w Sejmie
Według szacunków Wirtualnej Polski, KO mogłaby zdobyć 183 mandaty w Sejmie, PiS – 153, Trzecia Droga – 46, Lewica – 40, a Konfederacja – 38. Jak podkreśla prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w badaniach sondażowych różnica kilku procent może znacząco wpłynąć na liczbę mandatów w Sejmie, a tym samym na układ sił politycznych.
Prof. Flis zwraca uwagę na kluczową rolę partii, które oscylują wokół 10% poparcia. To one mogą zdecydować o tym, która partia obejmie rządy. W tym kontekście szczególnie ważne będą dalsze losy Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji, które mogą stać się języczkiem u wagi w przyszłych negocjacjach koalicyjnych.
Komentarze (0)