17.05.2024

Litewka chce kupić góralom meleksy zamiast koni

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Poseł Nowej Lewicy, Łukasz Litewka, rozpoczął zdecydowaną kampanię na rzecz zastąpienia koni, które obecnie dowożą turystów nad Morskie Oko, elektrycznymi meleksami. Propozycja ta wywołała kontrowersje i burzliwą dyskusję wśród górali, którzy tradycyjnie korzystają z konnych zaprzęgów w swoim codziennym życiu.

Meleksy zamiast koni? Pomysł posła Nowej Lewicy

Łukasz Litewka przedstawił swoją inicjatywę za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie zapowiedział działania mające na celu ograniczenie przewozów konnych. Polityk sugeruje, że elektryczne meleksy mogłyby efektywnie zastąpić konie, co przyczyniłoby się do poprawy warunków życia zwierząt. W ramach swojej kampanii, Litewka wystąpił z wnioskiem do Tatrzańskiego Parku Narodowego o pozwolenie na przeprowadzenie testów elektrycznych pojazdów.

Poseł obiecał, że jeśli otrzyma zgodę, osobiście sfinansuje produkcję specjalnego meleksa, który zostanie przetestowany w górskich warunkach. Zgodę na testy wyraził już dyrektor parku narodowego, Szymon Ziobrowski, ale polityk wciąż czeka na decyzję starosty tatrzańskiego, Andrzeja Skupienia.

Spotkanie z góralami

Litewka osobiście spotkał się z góralami, aby przedyskutować swoje propozycje. Spotkanie to jednak nie przebiegło bez problemów. Górale wyrazili swoje obawy, pytając, co stanie się, jeśli konie zostaną zastąpione przez meleksy. Litewka próbował przekonać ich, że istnieją alternatywne rozwiązania, oferując ufundowanie meleksa za symbolicznego złotówkę. Propozycja ta spotkała się jednak z mieszanymi reakcjami – część górali wyśmiała ten pomysł, uznając go za niedorzeczny.

W trakcie dyskusji poseł stwierdził, że tradycja góralska nie powinna polegać na męczeniu koni, lecz na pielęgnowaniu pięknych góralskich strojów i kultury. Słowa te wywołały dodatkowe kontrowersje, jednak Litewka zyskał wsparcie niektórych polityków, w tym wiceministra sprawiedliwości Krzysztofa Śmiszka, który pochwalił posła za jego konkretne podejście do rozmów z góralami.

Minister klimatu i środowiska włącza się do dyskusji

Działania Litewki zyskały również uwagę minister klimatu i środowiska, Pauliny Henning-Kloski. Minister zapowiedziała specjalne spotkanie w tej sprawie. Spotkanie ma na celu omówienie możliwości zastąpienia koni elektrycznymi pojazdami oraz oceny wpływu takiej zmiany na tradycje i ekonomię regionu.

Propozycja Litewki wywołała szeroką dyskusję nie tylko wśród górali, ale także w mediach społecznościowych. Wiele osób popiera ideę ochrony zwierząt i wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mogą poprawić warunki życia zwierząt wykorzystywanych do pracy. Inni jednak obawiają się, że zmiany te mogą negatywnie wpłynąć na turystyczny charakter regionu i jego tradycje.

Komentarze (0)