06.02.2024

Niemcy od kwietnia zalegalizują marihuanę, jest porozumienie w koalicji rządzącej

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Po rozwiązaniu wewnętrznych nieporozumień i wprowadzeniu poprawek dotyczących legalizacji konopi w Niemczech, koalicyjny rząd wydaje się osiągnął wyczekiwany przez wyborców konsensus. Od kiedy i w jakich ilościach będzie legalna marihuana?

Liderzy niemieckiej koalicji rządzącej, złożonej z Zielonych, Socjaldemokratycznej Partii i Liberalnych, ogłosili w zeszłym tygodniu, że osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji konopi po sporach dotyczących szczegółów proponowanej ustawy. Ustawa będzie poddana pod głosowanie w tym miesiącu, mając na celu wejście w życie legalizacji w kwietniu, zgodnie z planem.

Przełom po wewnętrznych nieporozumieniach

Jeśli nie będzie kolejnych opóźnień, Niemcy staną się trzecim państwem członkowskim Unii Europejskiej, które legalizuje konopie do użytku osobistego, po Malcie i Luksemburgu. Przełom następuje po wewnętrznych nieporozumieniach i krytyce ze strony partii SPD dotyczącej szczegółów ustawy. Jednakże wciąż istnieją resztki krytyki w obrębie tej centro-lewicowej partii. Mimo że liderzy koalicji rządowej oficjalnie osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji, niektórzy posłowie SPD wciąż się sprzeciwiają.

Na przykład Sebastian Fiedler powiedział niemieckiemu portalowi informacyjnemu Der Spiegel, że zagłosuje przeciwko legalizacji. Podkreślił swoja niezgodność z prawem, które jak mówi:

Może doprowadzić do zdekryminalizowania handlarzy i bezsensownej dodatkowej pracy dla policji. Kierując się moją etyką zawodową, jako śledczy kryminalny nie mogę przyjąć żadnego innego stanowiska.

– powiedział.

Sebastian Fiedler

Sebastian Hartmann, rzecznik polityki wewnętrznej grupy parlamentarnej SPD, również powiedział w wywiadzie dla Zeit Online, że nie poprze tej reformy w Bundestagu i nie może poprzeć proponowanego planu legalizacji marihuany:

Umowa koalicyjna pierwotnie przewidywała kontrolowane dostawy konopi do certyfikowanych sklepów, ale obecne prawo przenosi prawo uprawy do sektora prywatnego, co oznacza brak kontroli.

Sebastian Hartmann

W domu 3 rośliny a przy sobie 25 gramów suszu

Na tiktoku udało się nam natknąć na filmik, gdzie agentka ubezpieczeń działająca na niemieckim rynku tłumaczy nowe zasady korzystania z marihuany. Jak podaje, legalizacja ma nastąpić 1 kwietnia (obecnie ustawa czeka na głosowanie), dozwolone ma być posiadanie przy sobie 25 gramów suszu, natomiast w domu będzie można hodować 3 rośliny. Ustawa ma zawierać możliwość palenia konopii w miejscach publicznych, jednak tutaj mają zostać ustalone godziny, w których będzie to legalne. Użytkowniczka podaje również, że od lipca mają powstać kluby, gdzie będzie można spożywać marihuanę w określonych ilościach.

@nikisierant mam nadzieję że wyjaśniłam wszystkie kwestie. 😄 #polacywniemczech #zmianywde #zmianywniemczech #legalizacja ♬ Originalton – Nikola Sierant

Kamień milowy w podejściu do używek

Droga do legalizacji konopii w Niemczech napotkała w swojej historii wiele przeszkód. Początkowo koalicyjny rząd musiał zmienić swój plan, który pierwotnie zakładał sprzedaż konopi, gdyż ryzykował naruszenie prawa UE. Po drugie, stanął w obliczu krytyki ze strony partii opozycyjnych, które chciały utrudnić przyjęcie proponowanej ustawy. Wreszcie, pojawiły się wewnętrzne sprzeciwy w rządzie, szczególnie ze strony SPD, dotyczące szczegółów projektu ustawy.

Dla koalicji rządowej legalizacja konopi do użytku osobistego stanowi istotny kamień milowy w ich programie wyborczym. Przepisy kładą nacisk na poprawę zdrowia oraz ochronę dzieci i młodzieży przed kupowaniem konopii i innych narkotyków z nieznanych źródeł, teraz legalna marihuana ma sprawić, że młodzi rzadziej będą sięgać po mocniejsze substancje. Proponowane przepisy, mogą jeszcze ulec dodatkowym, niewielkim poprawkom aby uwzględnić obawy wyrażone przez SPD.

Komentarze (0)