11.03.2024

Nowa propozycja prezydenta Andrzeja Dudy dla państw NATO. 3 proc. PKB na obronność

Michał Osial
Michał Osial
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Jak podaje Rzeczpospolita, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda powiedział, że zaproponuje, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do poziomu co najmniej 3 proc. PKB.

Po godz. 9:00 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jako pierwszy podczas części otwartej głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który podziękował zebranym za przybycie. Ocenił, że moment – 25 rocznica wstąpienia Polski do NATO – jest wyjątkowy.

Prezydent mówił o Sojuszu Północnoatlantyckim oraz o spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu, na które został zaproszony wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Nie ma żadnych wątpliwości, że imperializm rosyjski jest, jest faktem i jest groźny. NATO w całości musi zachowywać siłę, sprężystość, gotowość, musi być sprawne i jednolite.

– mówił Andrzej Duda.

Uważam, że powinniśmy postawić taki postulat i chcę to zaproponować teraz w czasie naszej wizyty w Białym Domu i będę o tym rozmawiał ze wszystkimi kolejnymi naszymi sojusznikami, także z sekretarzem generalnym NATO o tym, by państwa NATO wspólnie zdecydowały, że wymaganiem sojuszu będzie wydatkowanie nie 2 proc., co 3 proc. PKB na obronność.

– oświadczył.

Komentarze (0)