09.07.2024

Pierwsi złapani w Strefie Czystego Transportu

Michał Osial
Michał Osial
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Warszawska Straż Miejska podsumowała pierwszy tydzień funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT). W ciągu tego czasu strażnicy miejscy zatrzymali 44 kierowców, którzy poruszali się nieuprawnionymi pojazdami.

Strefa Czystego Transportu: Mandaty i Kontrole

Od 1 lipca w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu, która obejmuje większość Śródmieścia i części otaczających je dzielnic. Granice strefy pokrywają się z głównymi drogami i liniami kolejowymi, jednak ulice graniczne nie są objęte strefą. Do SCT nie mogą wjeżdżać pojazdy, które nie spełniają określonych norm emisji.

Do SCT nie mogą wjeżdżać pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starsze niż 27 lat lub niespełniające normy EURO 2, oraz pojazdy z silnikiem Diesla (w tym LPG) starsze niż 19 lat lub niespełniające normy EURO 4.

Zwolnienia z Obostrzeń

  • Seniorzy (ukończone 70 lat) i osoby z niepełnosprawnością – bezterminowo.
  • Mieszkańcy Warszawy rozliczający w niej podatki – przez pierwsze 3,5 roku.

Osoby zwolnione z wymogów muszą posiadać specjalną nalepkę potwierdzającą uprawnienia. Za wjazd do SCT bez uprawnień grozi mandat do 500 zł.

Kontrole i Wyniki

W pierwszym tygodniu działania SCT, Straż Miejska w Warszawie złapała 44 kierowców bez uprawnień. Na razie skończyło się na upomnieniach. Kontrole są prowadzone przez wspólne patrole strażników miejskich i pracowników ZDM, którzy rozstawiają kamerę podłączoną do bazy CEPiK.

System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu. Te wyświetlają się na zielono. Samochody, które nie powinny wjeżdżać do SCT, wyświetlają się na czerwono.

– wyjaśnia st. insp. Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej.

Podsumowanie pierwszego tygodnia działania SCT pokazuje, że system działa sprawnie, a kontrole są skuteczne. Straż Miejska i ZDM kontynuują monitorowanie ruchu w strefie, aby zapewnić jej skuteczne funkcjonowanie i poprawę jakości powietrza w Warszawie.

Komentarze (1)