02.04.2025

Prokuratorzy będą ścigać za mowę nienawiści. Bodnar wydał wytyczne

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał nowe wytyczne dla prokuratorów dotyczące ścigania sprawców mowy nienawiści, zwłaszcza w internecie. Nowe przepisy mają na celu skuteczniejsze zwalczanie tego zjawiska, a także dostosowanie procedur do współczesnych realiów komunikacyjnych.

Ściganie niektórych przestępstw będzie odbywać się z urzędu lub na wniosek prokuratora, jeśli uzna on, że wymaga tego interes społeczny.

Zabezpieczanie urządzeń i śledzenie treści

Wytyczne przewidują, że prokuratorzy będą mogli zabezpieczać urządzenia elektroniczne sprawców, takie jak telefony i laptopy. Eksperci zbadają ich zawartość, a pod uwagę wezmą także usunięte komentarze czy wpisy, co ma przeciwdziałać unikaniu odpowiedzialności poprzez szybkie kasowanie treści. Nowością jest również rozszerzenie definicji mowy nienawiści na treści wizualne, w tym memy, co oznacza, że także grafiki będą mogły stać się podstawą do wszczęcia postępowania.

Poszanowanie preferencji pokrzywdzonych

Istotnym elementem nowych zasad jest także podejście do osób pokrzywdzonych. Prokuratorzy mają obowiązek zwracania się do nich zgodnie z preferowanymi zaimkami i formami gramatycznymi, co ma na celu zapewnienie większego komfortu psychicznego ofiarom przestępstw z nienawiści. Jest to krok, który wpisuje się w szerszą tendencję dostosowywania języka urzędowego do oczekiwań różnych grup społecznych.

Dostęp do danych i ściganie wpisów w zamkniętych grupach

Ściganie sprawców nie ograniczy się jedynie do publicznych wpisów w mediach społecznościowych. Prokuratura uzyskała możliwość występowania do operatorów telekomunikacyjnych o dane niezbędne do identyfikacji podejrzanych, w tym dostęp do poczty e-mail. Co więcej, nadzorem mogą zostać objęte także wpisy na zamkniętych grupach czy prywatnych czatach, jeśli ich treść przekracza grono najbliższych znajomych i rodziny.

Coroczne statystyki ścigania mowy nienawiści

Aby zwiększyć przejrzystość działań, Prokurator Generalny zobowiązał się do corocznej publikacji statystyk dotyczących ścigania przestępstw związanych z mową nienawiści. Pełna treść nowych wytycznych dostępna jest na stronie Prokuratury Krajowej, a ich wdrożenie może istotnie wpłynąć na sposób prowadzenia postępowań w tego typu sprawach.

Komentarze (2)