Oddawanie krwi to szlachetny gest, jednak nie każdy może zostać dawcą. Do najczęstszych czynników wykluczających należą poważne choroby układu krążenia, oddechowego, pokarmowego czy nerwowego, a także schorzenia zakaźne, takie jak WZW typu B i C, czy nosicielstwo wirusa HIV.
Z krwiodawstwa wyłączone są również osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne, pacjenci z zaburzeniami psychicznymi wynikającymi z zażywania substancji psychotropowych oraz chorzy na cukrzycę wymagającą leczenia insuliną.
Proces kwalifikacji do oddawania krwi jest bardzo szczegółowy i każdorazowo przeprowadzany przez wykwalifikowanego specjalistę. Lekarz ocenia stan zdrowia dawcy na podstawie wyników badań, dokumentacji medycznej i wywiadu. Pełna lista przeciwwskazań jest dostępna w jednostkach publicznej służby krwi. Ważne jest, by wszystkie decyzje były podejmowane z myślą o bezpieczeństwie zarówno dawcy, jak i biorcy.
Krew można oddać na dwa sposoby: w postaci krwi pełnej, której pobranie trwa około 10 minut, lub przez aferezę, polegającą na odseparowaniu konkretnych składników, takich jak osocze czy płytki krwi. Częstotliwość oddawania krwi różni się w zależności od metody i płci dawcy – mężczyźni mogą oddawać krew pełną do sześciu razy w roku, a kobiety cztery razy. Ten dar życia jest nieoceniony, dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań, warto dołączyć do grona krwiodawców.
Komentarze (0)