25.04.2024

Tusk z zapaleniem płuc, nie spotka się z Prezydentem

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska do Pałacu Prezydenckiego na 1 maja, aby omówić z nim między innymi kwestię programu Nuclear Sharing. Jednak szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec przekazał, że ze względu na zaawansowaną formę zapalenia płuc, aktywność pana premiera, zwłaszcza publiczna, w najbliższych dniach nie będzie możliwa.

W trakcie konferencji prasowej prezydent Duda wyraził nadzieję na „dobre spotkanie” z premierem Tuskem, które jest planowane na dzień 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Duda podkreślił, że kwestia programu Nuclear Sharing jest dla niego istotna, a chętnie porozmawia na ten temat z premierem.

Zaproszenie Donalda Tuska na rozmowę

Prezydent Duda podkreślił, że zbliżająca się 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz polska prezydencja w UE są ważnymi momentami dla relacji z USA i budowania europejskich relacji. Dlatego też zaprosił Donalda Tuska na rozmowę w Pałacu Prezydenckim. Chce omówić z premierem kwestie programu Nuclear Sharing oraz inne aspekty polityki zagranicznej.

Wcześniej, w trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie, prezydent przypomniał, że podczas swojej ostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych pojawiła się kwestia programu Nuclear Sharing i ewentualnego udziału w nim Polski. Donald Tusk wyraził wtedy chęć spotkania się z prezydentem w tej sprawie, na co Duda odpowiedział pozytywnie.

Odpowiedź szefa KPRM

Jan Grabiec, szef KPRM, poinformował, że z powodu zaawansowanego zapalenia płuc premier Tusk nie będzie mógł być aktywny publicznie w najbliższych dniach. Z tego powodu również spotkanie z prezydentem, planowane na 1 maja, może się nie odbyć. Grabiec zapewnił, że premier wróci do aktywności „tak szybko, jak będzie to możliwe”, ale na razie wszystkie spotkania bilateralne zostały odwołane.

Co to za program?

Program Nuclear Sharing funkcjonuje w ramach NATO od lat 60. XX wieku i stanowi element odstraszania nuklearnego. Polega na łączeniu USA z europejskimi sojusznikami, którzy nie posiadają własnej broni atomowej. Program obejmuje taktyczną broń jądrową, infrastrukturę do jej przechowywania na terytorium wybranych sojuszników, samoloty służące do przenoszenia bomb oraz decyzję o użyciu broni atomowej, która jest podejmowana jednomyślnie przez sojuszników NATO.

Komentarze (0)