24.04.2024

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach dzieli Polaków

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Kwestia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych wzbudza spore kontrowersje wśród Polaków. Nowe badanie przeprowadzone przez IBRiS dla Radia ZET pokazuje, że większość Polaków jest przeciwna ograniczeniom w tym zakresie, choć istnieje znacząca grupa zwolenników wprowadzenia takiego zakazu.

Według najnowszego sondażu, 54 proc. respondentów sprzeciwia się pomysłowi wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Spośród nich, 29 proc. „raczej nie” zgadza się z tym pomysłem, a 25 proc. „zdecydowanie nie”. Z drugiej strony, 41 proc. ankietowanych poparło wprowadzenie takiego zakazu, podczas gdy 5 proc. nie miało zdania na ten temat.

Ciekawym zjawiskiem jest silniejsze poparcie dla wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych wśród zwolenników obecnego rządu, w tym wyborców partii takich jak Platforma Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica, gdzie aż 60 proc. ankietowanych opowiedziało się za takimi restrykcjami. Natomiast wśród wyborców opozycji, takich jak Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja, przeciwników wprowadzenia tego rodzaju ograniczeń jest znacznie więcej — aż 67 proc.

Mężczyźni częściej sprzeciwiają się zakazowi

Różnice w poglądach są także widoczne pod względem płci, gdzie 47 proc. kobiet i 62 proc. mężczyzn sprzeciwia się restrykcjom, podczas gdy 45 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn jest za ich wprowadzeniem. Te wyniki ukazują złożoność i różnorodność poglądów społeczeństwa w kontekście tej kontrowersyjnej kwestii.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-20 kwietnia 2024 r. na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1068 osób. Wyniki pokazują, że kwestia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych nadal pozostaje przedmiotem żywej debaty społecznej, w której dominuje podział zarówno pod względem preferencji politycznych, jak i płci.

Komentarze (0)