01.04.2025

Dzień walki z islamofobią – planują go władze Berlina

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Władze Berlina planują wprowadzenie dorocznego dnia walki z islamofobią, który ma być obchodzony 15 marca. Jak poinformowali przewodniczący frakcji rządzących w berlińskim parlamencie, Raed Saleh (SPD) i Dirk Stettner (CDU), odpowiedni wniosek zostanie wkrótce przedłożony do głosowania.

Zdaniem polityków, islam jest integralną częścią Berlina, a nowe święto ma na celu podkreślenie znaczenia różnorodności i wzmacnianie spójności społecznej.

Pomysł wprowadzenia takiego dnia ma swoje międzynarodowe odniesienia. W 2022 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 15 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Islamofobią. Była to reakcja na atak terrorystyczny w Christchurch w Nowej Zelandii w 2019 roku, kiedy to skrajnie prawicowy zamachowiec zamordował 51 muzułmanów i ranił dziesiątki innych.

W Berlinie już od 1997 roku funkcjonuje oficjalny Dzień Otwartych Meczetów, który ma na celu budowanie dialogu międzyreligijnego i edukowanie społeczeństwa na temat islamu. Nowy dzień pamięci i działań przeciwko islamofobii ma dodatkowo podkreślić zaangażowanie miasta w walkę z wszelkimi formami dyskryminacji religijnej.

Według Stettnera i Saleha Berlin od lat dąży do bycia miastem otwartym i przyjaznym dla wszystkich wyznań. „Wprowadzając stały dzień pamięci i działań przeciwko islamofobii, wysyłamy jasny sygnał, że w naszym mieście nie ma miejsca na nienawiść i uprzedzenia” – podkreślili politycy.

Komentarze (0)