29.05.2024

Konfederacja na podium w najnowszym sondażu do PE

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IPSOS dla "19:30" przynosi interesujące wyniki przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. W badaniu, które zrealizowano metodą CATI w dniach 22-25 maja, wzięło udział 1000 dorosłych Polaków. Wyniki wskazują na niespodziewane przetasowania na podium poparcia dla partii politycznych.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nadal utrzymuje niewielką przewagę, zdobywając 30 proc. poparcia wśród respondentów. To solidny wynik, który umieszcza partię na czele stawki. Jednak różnica w poparciu w stosunku do drugiej partii jest minimalna.

Koalicja Obywatelska (KO) zajmuje drugie miejsce, uzyskując 29 proc. poparcia. Tak niewielka różnica względem PiS pokazuje, że walka o zwycięstwo w wyborach będzie niezwykle zacięta.

Trzecie miejsce dla konfederacji

Na trzecim miejscu z 13 proc. poparcia uplasowała się Konfederacja. To spore zaskoczenie, które wskazuje na rosnące znaczenie tej partii w polskiej polityce. Konfederacja wyraźnie zyskuje na popularności, co może wpłynąć na przyszłe układy sił w Parlamencie Europejskim.

Dalsze miejsca w sondażu zajmują:

  • Trzecia Droga z 9 proc. poparcia
  • Lewica z 8 proc.
  • Bezpartyjni z 1 proc.

Z kolei komitet POLEXIT nie uzyskał żadnego poparcia, a 1 proc. respondentów wskazało na „inny komitet”.

Aż 9 proc. ankietowanych nie miało zdania na temat swojego wyboru, co wskazuje na znaczną grupę niezdecydowanych wyborców, którzy mogą odegrać kluczową rolę w ostatecznym wyniku wyborów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować. Proces wyborczy obejmuje zgłaszanie list kandydatów do 2 maja 2024 roku oraz tworzenie obwodów głosowania w instytucjach takich jak zakłady lecznicze, domy pomocy społecznej i zakłady karne. Dla Polaków przebywających za granicą możliwe jest głosowanie po wystąpieniu do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców, co można zrobić do 4 czerwca 2024 roku.

Komentarze (0)